Plitvické jazerá, svet zurčiacich vodopádov, lesov a tyrkysových jazier
Chorvátsko
27.04.2020
Plitvické jazerá, svet zurčiacich vodopádov, lesov a tyrkysových jazier

Jedna z najpopulárnejších atrakcií v Chorvátsku a jeden z najkrajších prírodných výtvorov Európy je národný park Plitvické jazerá, kde sa pred vami otvorí svet zurčiacich vodopádov, jaskýň, skál a jazier ukrytých v nekonečných lesoch. Jedná sa o najväčší a najstarší chorvátsky národný park. Na jeho návštevu vám odporúčame vyčleniť celý deň.

Unikátny park, ktorý navštívi vyše milión turistov ročne, sa rozkladá na ploche 300 kilometrov štvorcových a tvorí ho 16 terasovite rozložených krasových jazier, ktoré sú prepojené kaskádami a fascinujúcimi vodopádmi.

Voda v jazerách je trblietavo tyrkysová. Odtiene vodnej hladiny sa menia a vytvárajú neskutočne krásne farby. Príčinou zvláštneho tyrkysového, modrého a zeleného sfarbenia Plitvických jazier je okrem iného aj naplavený vápencový kal, ukladajúci sa na dne jazier.

Najvyšší vodopád je Plitvica, kde voda z malej prítokovej riečky padá do 72 metrov hlbokej priepasti. Je skutočne úchvatný. Najväčšie jazero je Kozjak, ktoré je 2 kilometre dlhé a 46 metrov hlboké. Legenda vraví, že svoje meno dostalo podľa čriedy kôz, ktorá sa v ňom utopila po prelomení tenkého ľadu pri úteku pred svorkou hladných vlkov. Po jazere premávajú lode prepravujúce turistov k dolným jazerám.

Samotná prechádzka po lese a drevených chodníčkoch je pre každého príjemným zážitkom, kedy môže človek rozjímať nad krásou prírody.

Predostrú sa tu pred vami ohromujúce výhľady, ktoré vás budú priam vyzývať, aby ste ich zachytili na fotkách svojich mobilov a fotoaparátov, ale pozor na selfie fotky nad priepasťami, pretože na niektorých miestach s nimi doslova riskujete život.

O tom, že je tu skutočne bohatá fauna aj flóra sa presvedčíte na vlastné oči. Častými návštevníkmi parku sú jelene, srnky, rysy, medvede, ale aj divoké prasiatka, ovce, vydry, pstruhy a kačice. 

Park je od roku 1949 vyhlásený za prvý chorvátsky národný park a od roku 1979 je zaradený do zoznamu UNESCO. Mnohým utkvejú v pamäti aj dobrodružné scény z Winnetoua, ktoré sa natáčali práve v zákutiach parku. 

Do parku môžete vstúpiť dvoma vchodmi. Jedným sa dostanete k Dolným jazerám a druhým k Horným jazerám. V parku je zakázané kúpanie v jazerách, kŕmenie zvierat, zber rastlín a zakladanie ohňov. 

Ak sa vyberiete na tento krásny výlet, určite vám odporúčame zobrať si vhodné oblečenie a obuv. Nezabudnite ani na ochranu pred dažďom (dáždnik, pršiplášť) a pred slnkom (slnečné okuliare, opaľovací krém), počasie je tu nevyspytateľné. S CK PRIMA TRAVEL sa môžete vybrať na zájazd Plitvické jazerá s návštevou hlavného mesta Chorvátska – Záhrebu alebo si zvoliť zájazd na Plitvické jazerá s kúpaním pri mori. Obe varianty sú zaujímavé a verte, že zážitky ohromujúce.

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy