22 zaujímavostí o Malte, o ktorých ste možno nevedeli
Malta
26.01.2020
22 zaujímavostí o Malte, o ktorých ste možno nevedeli

Medzi niektorými Slovákmi sa zvyknú cez leto šíriť chýry, že podaktorí budú ,,dovolenkovať na malte“. Ale nie je malta ako Malta, áno tá Malta s veľkým M je úžasný ostrov v Stredozemnom mori, ktorý je svojim spôsobom jedinečný a verte tomu, že skrýva v sebe množstvo zaujímavostí o ktorých ste ani len netušili.

A keď ste tento ostrov ešte nenavštívili, rada vás presvedčím, že je na čase vyraziť na super výlet a že Malta sa v žiadnom prípade neradí medzi tuctové destinácie. No dobre, poďme teda na to. Čím vás Malta prekvapí ?

1. Na Malte si užijete množstvo slnečných lúčov. Ideálna destinácia pre všetkých milovníkov slniečka a takiež pre mňa.😊 Viete o tom, že slnečné lúče si môžete užívať približne 3000 hodín v roku ? Keď pôjdete na Maltu v októbri, tak určite nenechávajte plavky doma, pretože sa tu môžete bez problémov okúpať v mori aj začiatkom októbra. Počas mojej návštevy tu v októbri teploty dosahovali horúcich 30 stupňov. Celkom skvelé predĺženie leta, čo poviete ?

2. Žiadne rieky, hory, jazerá ani lesy – áno, nič také tu nenájdete. Milovníci turistiky po horách si určite neprídu na svoje. Ale nezúfajte, Malta má pre vás pripravených toľko príjemných prekvapení a možností, že som presvedčená, že sa na tomto úžasnom ostrove nudiť určite nebudete.

3. Všetci donchuani, ktorí chceli svoje manželstvo ukončiť rozvodom, mali dlho smolu. Rozvody na Malte boli povolené až v roku 2011, čo je ukazovateľom silného vplyvu cirkvi na obyvateľov. Rodinu tu pokladajú za skutočne najväčšiu prioritu.

4. Nájdete tu naozajstnú dedinku Pepka námorníka, ktorú tu postavili ako filmovú kulisu.

Práve tu bol sfilmovaný Pepek námorník a nájdete tu aj dom Pepka námorníka, kde uvidíte všetko presne tak ako vo filme – posteľ, knihu, písací stroj,... Navštíviť môžete aj pekáreň, zelovoc, obchod a súčasťou návštevy je aj možnosť kúpania.

Uvidíte množstvo netradičných drevených domčekov, na stavbu ktorých sa použilo drevo z kanadského Vancoueru, keďže Malta nemá lesy. Jedinečný výhľad na dedinku a na záliv Anchor Bay nemôžete vynechať.

5. Obľúbené miesto filmárov – na Malte sa nenatáčal len Pepek námorník, ale aj Gladiátor, Trója, Da Vinciho kód, Hry o tróny, Stará známosť, ďalej film Pri mori s Angelinou Jolie a Bradom Pittom,... nie som filmová maniačka, ale uviedla som aspoň zopár a určite by sme ešte prišli na ďalšie a ďalšie. Na Malte pochopíte, že niektoré miesta sú skutočne úžasnou kulisou pre množstvo príbehov.

6. Luzzu, farebné maltské loďky sú jedným zo symbolov Malty. Práve v rybárskom mestečku Marsaxlokk si môžete spraviť niekoľko pekných fotografií s loďkami v pozadí.

Loďky zdobia ,,oči Osiris“, ktoré zaisťujú ochranu pred všetkými nebezpečenstvami mora.

7. Na Malte sa smie piť alkohol už od 17-tich rokov.

8. Bujarý nočný život. Čo na Malte určite nechýba je nočný život. V hlavnom meste je toho pomenej, ale v mestách ako Bugibba, Mellieha, Marsascala, St. Julians a Sliema je diskoték, barov, reštauráciách až-až. Keďže na Maltu chodí množstvo mladých ľudí, či už na jazykové kurzy alebo dovolenkovať, ulice sa hemžia ľuďmi od večera do rána. Ja osobne som mala pocit, že to tam stále žije, všade vás budú volať do barov, na drinky, na zábavu a na párty kam sa len pohnete.

9. Červené telefónne búdky nielen v Londýne, ale aj na Malte. Aj to je jeden z typických britských symbolov, ktorý stále pripomína, že Malta bola v minulosti pod nadvládou Veľkej Británie.

10. Jazdenie na ľavej strane. Ak si požičiate auto na Malte, tak počítajte s tým, že sa podaktorí trošku zapotíte, nakoľko šoférovanie na ľavej strane môže byť pre niekoho problém.

11. Angličtinou sa dohovoríte s každým a všade i keď úradným jazykom je maltčina.

12. Kvalitné jazykové kurzy. Ak sa chcete naučiť ,,spíkovať “ vyberte si niektorý z jazykové kurzov na Malte, ktoré sú veľmi populárne so zaujímavým programom a na veľmi dobrej úrovni.

13. Úchvatné farebné balkóny sú neoddeliteľnou súčasťou koloritu miest na Malte. Sú prilepené na domoch a sú skutočne všade. Ich funkciou bolo, že mali chrániť majetné dámy pred slnečnými lúčmi a druhou funkciou bolo, že balkóny boli umiestnené nad hlavami okoloidúcich a majetnejší ľudia, ktorí na balkónoch sedeli, mali prehľad o všetkých klebetách, ktoré si ľudia pod balkónmi rozprávali. Niektoré uličky s nespočetnými balkónmi sú neuveriteľné a objavujú sa na mnohých pohľadniciach, magnetkách a fotkách z Malty.

14. Malta patrí medzi najhustejšie zaľudnené štáty Európy, hustota zaľudnenia je tu takmer 1410 obyvateľov na kilometer štvorcový.

15. Maltu tvoria až tri ostrovy. Samotná krajina Malta sa skladá z troch ostrovov : hlavný ostrov Malta, menší ostrov Gozo a maličký ostrov Comino.

16. Chrámy staršie ako pyramídy. Tu sa mnohí začudujú, lebo málokto vie, že práve na Malte sa nachádzajú chrámy, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 5 tisíc rokov. Sú staršie ako pyramídy a ako Stonehage. Jedným z chrámom je aj Hagar Qim, ktorý patrí medzi najstaršie chrámy na svete.

17. Najtypickejším jedlom je králik na mnoho spôsobov. Nie každému je to pochuti, ale je súčasťou množstva pokrmov, ktoré sa tu pripravujú. Obľúbené sú na malte aj pastizzi – malé taštičky z lístkového cesta, ktorú s plnené riccottou alebo hráškovým krémom. A nezabúdajme na kapari – malé bobuľky, nerozkvitnuté kvety vzácnej rastliny. Na Malte sa jej vďaka vápencovému podložiu veľmi darí. Malťania kapari zbierajú a nakladajú ho do špeciálneho nálevu.

18. Najčistejšie pláže v Stredomorí. Ak hľadáte krásne čisté more, ste na správnom mieste. Množstvo pláží má modrú vlajku, ktorá je ocenením čistoty mora a na svoje si prídu nielen milovníci piesočnatých, ale aj dramaticky skalnatých pláži.

19. Kostol všade, kde sa pohnete. Kostoly sú tu naozaj všade a je neuveriteľné, že na Malte ich je približne 365, čo je na taký malý ostrov úctihodné. Niektoré kostoly vám doslova vyrazia dych.

20. Množstvo slávností a ohňostrojov – na Malte sa počas roka koná nespočetné množstvo rôznych osláv a festivalov, ktoré sú sprevádzané ohňostrojom takmer každý týždeň. Je vysoko pravdepodobné, že ak na Maltu zavítate, určite sa nejakej oslave nevyhnete. A dokonca sa tu koná aj samotný festival ohňostrojov, kde môžete vidieť ohňostroje domácich i zahraničných pyrotechnických firiem. Malta je veľmi známym producentom pyrotechniky.

21. Hlavné mesto Valletta  je jedno z oblastí s najvyššou koncentráciou historických pamiatok na svete a preto je Valletta zaradená na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

22. Excelentné vína, likéry a limonáda kinnie chutia skvele. Malta má ideálnu pôdu a klimatické podmienky na pestovanie vína, určite nemôžete odísť bez toho, aby ste ochutnali pohár vína, prípadne ak obľubujete likéry, ochutnajte Zeppi´s, ktorý sa vyrába z miestneho medu a anízu alebo opuncie – jedlého kaktusu. Pivári môžu ochutnať ležiak Cisk je ľahký a ideálny aj do stredomorského podnebia. Pre osvieženie ochutnajte maltskú limonádu kinnie je veľmi osviežujúca, jej chuť je podobná našej becherovke, ale bez alkoholu. Je vyrobená podľa tajnej receptúry z kôry červených pomarančov a zmesi bylín.

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy