Vyhľadávané miesto pre milovníkov skrytých tajomstiev a histórie sa nachádza neďaleko, priamo v Brne, v druhom najväčšom meste Česka. Veľkým lákadlom mnohých cestovateľov, ktorí sem zavítajú, je tajomné podzemie. Práve na tomto mieste pred návštevníkmi ožíva kúsok brnenskej histórie. Zelný trh v Brne bol odjakživa centrom diania, nakoľko sa tu obchodovalo každý deň.
Pod Zelným trhom sa nachádza turistami vyhľadávaný Labyrint pod Zelným trhom, ktorý tvorí unikátny stredoveký systém podzemných chodieb a sklepov. Je sprístupnený len od roku 2011, nakoľko sklepy prešli komplexnou stavebnou úpravou v r. 2009. Dozviete sa tu nielen to, ako sa skladovali jednotlivé potraviny, ale aj informácie o tienistých stránkach v dávnych dobách. Zistíte, aký trest čakal nepoctivých remeselníkov, kupcov a obchodníkov, ktorí Vám predali napríklad pokazené mäso, alebo Vás iným spôsobom oklamali. Taktiež tu uvidíte visieť viaceré tabule hanby, ktoré nosili napríklad aj ženy obvinené z cudzoložstva, alebo za nosenie veľmi krátkeho oblečenia.
Môžete sa s nejakou tabuľou na krku aj odfotiť, prípadne vojsť do klietky bláznov, ktorá v minulosti stávala na Zelnom trhu.
Nakoniec navštívite starý vínny sklep a budete si môcť posedieť v historickej krčme.
Nebude chýbať ani alchymistické laboratórium, pripomínajúce slávnych lekárov, fyzikov a lekárnikov, ktorí v Brne pôsobili a mesto preslávili aj v zahraničí.
Ďalším unikátnym priestorom, ktorý môžete v Brne v podzemí uvidieť je kostnica, nachádzajúca sa pod kostolom sv. Jakuba.
Kostol sv. Jakuba existoval už v 13. storočí a v jeho blízkosti bol založený jeden z hlavných mestských cintorínov. Keďže kapacita cintorína prestala mestu stačiť, bol zavedený výmenný systém pochovávania. Po 10-12-tich rokoch po pohrebe bol hrob otvorený, zvyšky vybrané a na rovnaké miesto bol pochovaný ďalší zosnulý. Z náboženských dôvodov sa pozostatky nespopolňovali, ale ukladali sa do špeciálnych podzemných objektov, bola na to zriadená trojkomorová krypta. Z dôvodu moru a cholerových epidémii sa veľmi rýchlo zaplňovala. Trvalý nedostatok priestoru k ukladaniu kostí viedol v roku 1741 k rozširovaniu kostnice.
Po naplnení krypty a kostnice bolo vstupné schodište z hlavnej lodi kostola uzavreté kamennou doskou a prišlo k zrušeniu kostolného cintorína z hygienických dôvodov v roku 1784. Priestranstvo okolo kostola bolo vydláždené nepotrebnými náhrobkami. Po čase sa na veľkosť aj umiestnenie kostnice zabudlo. Až prieskumy v roku 2001 tento priestor znovuobjavili. Počet pochovaných sa odhaduje až na 50 tisíc a kostnica je považovaná za druhú najväčšiu v Európe, hneď po katakombách v Paríži.
Vydajte sa do Brna na zájazd s CK PRIMA TRAVEL a preskúmajte nielen tajomné podzemie, ktoré je z roka na rok väčšou turistickou atrakciou, ale pozrite si aj nádhernú katedrálu sv. Petra a Pavla, vrátane množstva ďalších atrakcií, ktoré sa nachádzajú v Brne, v najväčšom meste Moravy.
Tipy na zájazdy
Ďalšie články
07.02.2019 |
Autor: Kristína Baroni
Poľský Krakow, výborný tip na víkend
13.06.2019 |
Autor: Erika Štajerová
Zaujímavosti o Viedni, o ktorých ste možno (ne)vedeli
26.04.2020 |
Autor: Jana Bapcsányová
San Gimignano, mesto kamenných veží
09.02.2020 |
Autor: Michaela Šimove
Mesto banditov existuje. Našli sme ho na Sardínii.
17.03.2019 |
Autor: Jana Bapcsányová
11 očarujúcich zámkov v Čechách, ktoré s nami môžete navštíviť.
19.05.2019 |
Autor: Jana Bapcsányová
Moje prvé Vianoce na taliansky spôsob
19.12.2019 |
Autor: Kristína Baroni
Tipy na zájazdy