Gibraltár a jeho 14 zaujímavostí
Gibraltár
04.05.2020
Gibraltár a jeho 14 zaujímavostí

Typické červené telefónne búdky,  ľudia rozprávajúci anglicky, obchody s fish and chips, policajti so známymi helmami,... Máte pocit, že ste v Británii. Ale potom tu niečo nesedí. Krásna jasná obloha, teplé slnečné počasie a opice ? Presne toto je Gibraltár, kúsok Británie na juhu Španielska. Ak sa Vám už podarilo navštívit tento zaujímavý kúsok zeme, viete, o čom píšem a ak nie, prečítajte si zopár zaujímavostí o Gibraltári alebo ešte lepšie, poďte si ho v budúcnosti omrknúť naživo na zájazde s CK PRIMA TRAVEL.

1. Gibraltár je situovaný na juhu Španielska, ale je zámorským územím Veľkej Británie.

2. Rozlohu má len 6,7 km2.

3. Mal tu svadbu John Lennon a Yoko Ono.

4. Nachádza sa tu viac ako 600 druhov rastlín, papradí, machov a lišajníkov a je tu evidovaných viac ako 270 druhov vtákov, z ktorých veľké množstvo prilieta z afrického kontinentu. Určite najzaujímavejšími zvieracími obyvateľmi Gibraltáru sú opice a delfíny.

5. Práve tu žijú jedine voľne žijúce opice - druhu makak magot v Európe. Podľa legendy bude Gibraltár patriť Veľkej Británii dovtedy, pokiaľ bude na Gibraltári žiť aspoň jedna opica.

6. Z obrej vápencovej skaly ,,The Rock“ ( výška 426 metrov nad morom) je možné za jasného počasia uvidieť pobrežie Maroka.

7. Gibraltár je územie Veľkej Británie a napriek tomu sa tam jazdí vpravo.

8. Môžete tu vidieť tradičné britské puby, poštové schránky, červené telefónne búdky a v reštauráciách ponúkajú typické anglické jedlo.

9. Jediná pevninská príjazdová cesta na Gibraltár prechádza cez letiskovú pristávaciu dráhu riadenú semaformi.

10. Počas II. svetovej vojny boli všetci obyvatelia na istý čas evakuovaní a nahradili ich vojaci.

11. Čo je naozaj zaujímavé je, že tu existuje viac ako 50 kilometrov vykopaných tunelov z druhej svetovej vojny.

12. Mena je gibraltárska libra, ale platí aj britská libra či euro.

13. Na Gibraltári je zaregistrovaných viac firiem ako má obyvateľov ( počet obyvateľov približne 32 200 ).

14. Nie je tu zdroj pitnej vody. Gibraltár využíva takzvanú reverznú osmózu, čo je proces odsoľovania morskej vody a jej premena na pitnú. 

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy