Čo s nami uvidíte na Zakynthose
Grécko
06.01.2021
Čo s nami uvidíte na Zakynthose

Ak sa s nami vydáte na grécky ostrov Zakynthos, nielenže si oddýchnete pri mori, večer sa zabavíte v rušných uliciach, ale zoberieme vás na miesta, ktoré pri návšteve ostrova rozhodne nemôžete vynechať. Tak poďme ich v skratke predstaviť.

Ak sa spomenie Zakynthos väčšine ľudí sa ihneď v mysli vybaví pláž Navagio s vrakom pašeráckej lode, pretože nechýba na žiadnej pohľadnici, magnetke ani v katalógoch. Pláž sa stala symbolom ostrova a jedná sa o najfotografovanejšiu pláž v celom Grécku.

Ľudia si myslia, že mnoho fotiek pláže je retušovaných a nie je možné, aby mala voda takú neskutočnú farbu. Na vlastné oči uvidíte,  že pláž je jedným slovom nádherná, má tú najkrajšiu modrú farbu akú si viete predstaviť a piesok pripomínajúci Karibik. Na pláž sa môžete dostať loďou, ale ten skutočne najlepší záber sa vám naskytne z útesu nad plážou.

Menej turistická, ale rovnako krásna je aj vyhliadka Keri, ktorá môže Navagiu sebavedomo konkurovať. Najlepší výhľad je z reštaurácii Keri Lighthouse Restaurant.

V príjemnom prostredí reštaurácie, pod borovicami a s drinkom v ruke alebo pri dobrom jedle, si vychutnáte výhľad, ktorý je absolútne ohromujúci a nebude sa vám chcieť z tohto úžasného miesta ani odísť. Okrem priezračného mora uvidíte dva biele skalnaté výbežky, ktoré sa nazývajú Mizithres.

Ale to nie je všetko. Nachádza sa tu dokonca najväčšia grécka vlajka, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe.

V dedinke Anaphonitria objavíte neobývaný kláštor. V kláštore prežil svoje posledné roky arcibiskup Dionysios Sigouros, ktorý bol po smrti vyhlásený za svätého. Dionysios tu dokonca poskytol azyl vrahovi svojho brata. Kláštor tvorí niekoľko budov, obranná vež so zvonicou, bazilika a cintorín. Každý rok sa tu usporadúva (24.8.) oslava na počesť sv. Dionysiosa.

V dedinke Exo Chora uvidíte hneď pri hlavnej ceste najstarší gigantický olivovník na ostrove.

V tradičnej dedinke nájdete aj kostol sv. Nicolasa, ktorý dokázal prežiť všetky zemetrasenia niekoľko storočí. Na severnej strane od námestia nájdete studne, systém starodávnych vodných nádrží, ktoré sa plnili dažďovou vodou a boli pokryté hromadou kameňa.

V zálive Laganas sa nachádza malý  a veľmi fotografický ostrov Cameo, ku ktorému sa dostanete dreveným mostom.

Ostrov je v súkromnom vlastníctve. Až do roku 1633 bol ostrov pripojený k centrálnemu jadru Zakynthosu, ale po násilných zemetraseniach bol úplne oddelený. Po príchode na ostrov zaplatíte malý poplatok, ale v cene poplatku máte aj nápoj v bare. Na ostrove je aj malá okruhliaková pláž.

Jednou zo zaujímavých pláží na ostrove Zakynthos je pláž Xigia, ktorá je ukrytá medzi útesmi. Má unikátnu azúrovú farbu, vďaka veľkému množstvo síry. Sfarbenie vody je krásne a liečivé účinky ocenia hlavne ľudia trpiaci reumou a hovorí sa, že prospieva aj na celulitídu, čo určite zaujme všetky ženy.  Pláž Xigia mnohí označujú za prírodné kúpele. Má taktiež špecifickú vôňu.  Voda je však trošku studenšia kvôli útesom a hĺbke vody, nakoľko niekoľko metrov od pláže môže byť hlboká aj niekoľko metrov.

Povinnou zastávkou na ostrove Zakynthos je hlavné mesto ostrova Zante, ktoré je vlastne jediným mestom na ostrove. Parádny výhľad na mesto a prístav sa vám naskytne z dedinky Bochali.

Mesto poznačilo v roku 1953 ničivé zemetrasenie. Starodávne nádherné budovy boli zrovnané so zemou. Vďaka pomoci vlády a dobrej vôle občanov bolo mesto pomaly obnovené. Väčšina ľudí ako prvé zamieri na námestie  Solomos, kde stojí socha rodáka Dionysosa Somosa, ktorý napísal text gréckej hymny.

Nachádza sa tu aj knižnica, ktorá sa pýši zbierkou viac ako 60 000 kníh.  Uvidíte aj kostol sv. Nicolasa z roku 1561, ktorý je jedinou budovou v benátskom štýle, ktorá prežila zemetrasenie v roku 1953 a bola obnovená a zachovala si svoje pôvodné vlastnosti. Pri návšteve mesta Zante je nemožné vynechať pýchu a symbol mesta - kostol sv. Dionysiosa s charakteristickou zvonicou.

Našťastie aj tomuto kostolu sa podarilo uchrániť od ničivého zemetrasenia. 

Mesto má príjemnú atmosféru a spleť uličiek a námestí vás priam vyzýva k prechádzkam, kde narazíte na množstvo kaviarní, obchodíkov, reštaurácií a samozrejme ďalšie zaujímavé miesta a pamiatky.

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy