TOP 5 miest, ktoré nemôžete v Toskánsku vynechať
Taliansko
22.06.2020
TOP 5 miest, ktoré nemôžete v Toskánsku vynechať

Návštevu Toskánska volám interne šoková terapia krásou. Je to tá najlepšia terapia na svete. Garantujem Vám, že tento pocit zažijete na viacerých miestach a budete mať chuť sa sem vracať.

Florencia
Keďže mám Taliansko z veľkej časti precestované, môžem povedať, že mojím NAJ mestom je práve Florencia. Má autentickú priam kúzelnú renesančnú atmosféru.

Ponúka nespočetné množstvo pamiatok, múzeí a galérií. Kto má rád umenie a architektúru, určite by toto mesto mal navštíviť aspoň raz. Je skutočnou otvorenou galériou pod holým nebom a rodiskom mnohých významných umelcov.

Davy turistov vás nenechajú na pochybách, že ste na správnom mieste. Ak sa chcete masám ľudí vyhnúť, namierte si to do záhrad Boboli za Palazzom Pitti alebo do štvrte Santo Spirito. Tunajšia kuchyňa je tiež zážitkom a vychutnať si kávičku na niektorom z námestí sa zaradí medzi vaše top zážitky.

Siena
V Siene ma ohúrilo nielen hlavné námestie Piazza del Campo, ktoré má naozaj nezvyčajný, zvažujúci sa tvar vejára alebo mušle a dominuje mu 97 metrov vysoká veža Torre del Mangia. Siena je plná čarovných zákutí, uličiek, krásnych kostolov, medzi nimi vyniká bohato zdobená hlavná katedrála Santa Maria Assunta. Mesto je postavené v kopcovitom teréne a ponúka malebné panoramatické výhľady.

Narodila sa tu napríklad sv. Katarína Sienská, patrónka Talianska a Európy. Siena je tiež sídlom Univerzity pre zahraničných študentov i najstaršej dodnes fungujúcej banky na svete- Monte dei Paschi di Siena- tých prívlastkov, ktoré by sme mohli mestu dať, je naozaj mnoho. Slávne sú aj historické preteky koní „Palio“ v dobových kostýmoch, kde sa naplno prejavuje rivalita a temperament domácich obyvateľov. Farebné vlajky rozdeľujú jednotlivé mestské kontrády a v starodávnych uličkách „stretneme“ čierneho pantera, orla, dikobraza či hus, protagonistov jednotlivých mestských častí. 

Pisa
Kedysi prístavné mesto a vo vrcholnom stredoveku námorná veľmoc, ktorá ovládala obchodné cesty v Stredomorí, je atraktívne aj dnes, hoci už neleží priamo pri mori. Turisti sem prichádzajú obdivovať najmä Námestie zázrakov- Piazza dei Miracoli so svetoznámou Šikmou vežou.

A skutočne toto miesto so súborom 4 sakrálnych budov (nie je tu len spomínaná zvonica – tj. Šikmá veža) pri príchode cez mestské opevnenie, otvára návštevníkom ústa dokorán, všetci ako na povel vyťahujú fotoaparáty, mnohí zabudnú pokračovať ďalej a zostanú stáť v bráne ako prikovaní. Dojem ešte umocňuje pestovaný zelený trávnik v ostrom kontraste s bielym mramorom budov a zväčša blankytne modrou oblohou. Pisa to však v žiadnom prípade nie je iba spomínané námestie. Mesto je pomerne veľké a rozprestiera sa na brehu rieky Arno. Nachádza sa tu milé námestie Piazza Cavalieri, ktorému dominuje budova univerzity, tú nechal postaviť Napoleon Bonaparte. 

Lucca
Je ideálna na romantické túlanie sa uličkami vo dvojici. Mesto je preslávené neporušenými hradbami zo 16.stor., ktoré ho obkolesujú v dĺžke až 4,2 km.

Dnes ich domáci obyvatelia aktívne využívajú na rekreáciu a šport. Chodníky na hradbách krášlia stromové aleje, rodinky tu cez víkendy piknikujú a trávia voľný čas. Okrem hradieb vám neunikne, že Lucca je mestom bicyklov, nádherných kostolov zo žíhaného mramoru, jedinečnej veže s visutou súkromnou záhradou na streche a napríklad aj rodiskom hudobného skladateľa Giacoma Pucciniho. Zároveň je tu zrejme najviac barov a reštaurácií na m2, čo určite poteší každého návštevníka a gurmána.

San Gimignano
Z vyjadrení klientov môžem prezradiť, že toto mestečko robí najväčší dojem s najkrajšími prívlastkami. Ak sa chcete cítiť ako v historickom filme s reálnymi kulisami, jeho návšteva vám učaruje.

Vysoké kamenné veže, architektúra, vďaka ktorej sa ocitnete v stredoveku, čarovné panorámy na toskánsky vidiek, to je mestečko San Gimignano, mesto kamenných veží. Obkolesené hradbami sa pyšne týči na kopci, láka na návštevu a túlanie sa jeho uličkami. 

Ochutnať najlepšiu zmrzlinu na svete od šampiónov v tomto remesle, posedieť si na Piazza Cisterna na schodisku studne a precítiť tunajší „genius loci“, sú zážitkami na celý život. Florencia, Sienna, Pisa, Lucca a San Gimignano sú miesta, ktoré v Taliansku nemôžete vynechať a my Vás do nich radi zoberieme na zájazde do Toskánska s CK PRIMA TRAVEL. 

Michaela Šimove

Tipy na zájazdy