Korfu cez leto ? Určite, áno
Grécko
16.06.2020
Korfu cez leto ? Určite, áno

Obľúbený ostrov rakúskej cisárovnej Sissi, tyrkysové more, zeleň, malebné uličky, dobré jedlo, olivovníky, milí ľudia a nádherné zákutia, prekrásne pláže... to je Korfu, grécky ostrov v Iónskom mori. Ak máte obavy „lebo korona“, rovno ich zahoďte za hlavu a poďme sa spolu pozrieť ako to bude na ostrove vyzerať túto letnú sezónu. Info máme z pravej ruky – od našej delegátky Niny, ktorá na Korfu žije a vie aká bola situácia pred, cez a po pandémii. Poďme jej položiť zopár otázok.

Ako prvé každého zaujíma ako vyzerá bezpečnostná situácia s koronavírusom na ostrove ?

Grécko prijalo hneď od začiatku pandémie výrazne opatrenia, čo zabránilo šíreniu vírusu. Ďalšou výhodou Grécka je to, že Grécko má obrovské množstvo ostrovov a už samotné ostrovy sú geografický izolované, čo pomáha aj v boji proti Covid 19. Dokonca opatrenia, ktoré boli v Grécku boli omnoho prísnejšie ako na Slovensku. Napr. len keď som musela ísť von vyvenčiť psa, musela som mať potvrdenie, to isté, keď som išla do supermarketu a do lekárne. Cestovanie v rámci vyššieho územného celku sa uzavrelo skôr ako na Slovensku. Korfu je ostrov, preto aj počty infikovaných boli malé a dokonca Korfu a Santorini sú považované ako jedny z najbezpečnejších letných destinácii pre rok 2020. Korfu má cca 120 000 obyvateľov a nakazených bolo 6 ľudí. Od apríla 2020 sme mali posledné prípady chorých a nové prípady sa už vyše mesiaca neevidujú. A pre tých, ktorí veria na zázraky, treba spomenúť dva fakty a to, že patrónom ostrova je svätý Spiridon, ktorý ochránil ostrov pre chorobami ako napríklad mor už v minulosti a v katolíckej katedrále Duomo sa nachádza ikona Panny Marie Zdravej, ktorú doniesli na ostrov Benátčania počas Benátskej okupácie, aby ochránila ostrov od chorôb. Práve fotka tejto ikony sa použila na hlavnú stránku katolíckeho zborníku modlitieb proti Covid-19 v Grécku.

Poďme na konkrétne opatrenia. A ako to bude vyzerať na plážach ?

Ak si chcete užiť kľud na plážach, tak tento rok je na to ako stvorený. Už cez týždeň sú otvorené organizované pláže s lehátkami a slnečníkmi, kde platia špeciálne opatrenia. Lehátka a slnečníky musia byť vzdialené minimálne na 1,5 metra od seba. To znamená set 2 lehátok a slnečník a následne na to vzdialenosť 1,5 metra k ďalšiemu setu. Možnosť prisunutia lehátka je zakázaná. Kto si chce poležať len na uteráku, tak potom má tu možnosť, ale uterák musí byť najmenej 1,5 metra od lehátok, slnečníkov.

Dokonca na niektorých plážach sú vzdialenosti 10 metrov, alebo sa vystavujú plexisklá okolo lehátok, ale to je veľmi zriedkavé. Dokonca práve ostrov Korfu sa môže pochváliť aj ocenením pláže Chalikounas, ktorá patrí medzi top 10 najbezpečnejších pláži Európy.

A čo hotely ? Aké hygienické opatrenia budú hotely dodržiavať ?

Raňajky sa budú podávať nie v reštaurácií, ale na izbe. Čiže v kľude si užijete raňajky v posteli a nemusíte schádzať dole do reštaurácií. Čo sa týka obeda a večery, tak to bude na báze servírovaných chodov a blog stolov bude mať vlastného čašníka. Menší počet ľudí pri bazénoch, na pláži, úplne super, žiadna masovka, na ktorú sme boli v posledných rokoch zvyknutí. Každá oblasť má karanténny hotel, to znamená ak náhodou by niekto ochorel alebo mal čo ich len symptómy, tak bude po vyšetrení hotelovým lekárom prevezený do karanténneho hotela. Myslené je naozaj na všetko.

Veľa ľudí sa bojí, že ich dovolenka bude kvôli rôznym opatreniam plná príkazov a zákazov. Bude to tak ?

Opatrenia budú, ale ja vidím túto sezónu ako výhodu, čo sa týka dovolenky. Menší počet ľudí v hoteloch, v autobusoch, na výletoch a aj v múzeách kvôli tomu, že sa musia držať rozostupy. Nosenie tvárových masiek je povinné pre zamestnancov a nie pre klientov, výnimkou môže tvoriť len miesto, kde by nebolo možné dodržať rozostupy. Kvôli tomu, že sa dodržujú rozostupy, môžete počkať na vstup do obchodov, ale na druhej strane výhoda tejto sezóny je v tom, že sa bude podobať skôr na privátnu dovolenku za ktorú ste v minulosti platili omnoho viac peňazí ako za normálnu dovolenku. Hotely, kde môžete jesť raňajky na izbe, boli v minulosti výlučne len za poplatok. Čašník pri večeri, malé skupiny, autobus s voľnými sedačkami,... Covid 19 zmenil cestovný ruch na novú víziu cestovného ruchu bez masoviek, čo mnohým ale aj mne úplne vyhovuje :) Ak ste sa chceli cítiť ako princezná v rozprávke za normálne ceny, tak tento rok to máte k dispozícii.

A čo fakultatívne výlety v rámci ostrova ? Budú sa realizovať ?

Výlety sa budú realizovať a výhoda tohto roku je tá, že v menšom počte. To znamená koniec preplneným lodiam, koniec preplneným vyhliadkam a koniec preplneného palácu cisárovnej Sissi. Výlety sa budú organizovať s malým počtom ľudí s väčším autobusom.

Ako bude vyzerať samotný život v letoviskách ? Máme na mysli kaviarne, bary, atď.,... ?

Kaviarne a reštaurácie sa otvorili od 25.5.2020. Dodržiavajú sa rozostupy. Personál nosí rúška. To samé platí aj pre supermarkety a dodržiava sa prísun čerstvého vzduchu, takže sú otvorené dvere či okná. Rozostupy medzi stolmi musia byť minimálne 1,5 metra. Čo sa týka diskoték a party, tak to sa stále ešte rieši, zatiaľ je to zakázané, ale možno len otázka času,...

Keď sa povie Grécko, tak všetci si pomyslia na ľudí, ktorí nič neriešia, ale Korfu ako aj samotné Grécko sa postavilo k celej situácii zodpovedne. Príkladom je napríklad hlavná katolícka katedrála Duomo, kde vstúpite a na laviciach nájdete značky vytvorené leukoplastom, kde si môžete sadnúť a kde nie. Verím, že si tento rok dovolenku na slnečnom Korfu užijete úplne bez problémov spolu so všetkým, čo k tomu patrí a najzelenejší ostrov Grécka bude pre Vás tou správnou voľbou, ktorú určite nebudete ľutovať.

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy