Hrad v skale a jedna z najdlhších jaskýň Európy: TOP 6 miest v Slovinsku, ktorých návštevu si ozaj vychutnáte
Slovinsko
24.01.2020
Hrad v skale a jedna z najdlhších jaskýň Európy: TOP 6 miest v Slovinsku, ktorých návštevu si ozaj vychutnáte

Slovinsko je krajina, ktorá má výborné predpoklady pre cestovný ruch. V lete sa okúpete v Jadranskom mori, v zime zalyžujete v Alpách, spoznáte pútavú históriu aj prírodné krásy. Ešte si nájdete čas aj na rafting či kvalitný wellness. Rozlohou neveľká krajina Vás privíta stredomorskou atmosférou, ktorej sa ťažko odoláva. Existujú však mestá, pamiatky či jaskyne v Slovinsku, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť. Poznávací zájazd, ktorého som sa zúčastnila, ich ponúka všetky. Spoznala som historické centrum miesta Maribor, relaxovala pri nádhernej prírodnej scenérii Bledského jazera, skúmala Predjamský hrad a na záver mi dych vyrazila krása Postojnej jaskyne. A to všetko v spojení s výborným vínom a typickou gastronómiou. Predstavujem Vám TOP 6 miest Slovinska, ktoré navštívite počas troch dní.

1.Maribor, druhé najväčšie mesto Slovinska

Čo Vám napadne ako prvé, ak Vám poviem názov Maribor? Určite mnohí z Vás ho poznajú vďaka lyžiarskemu stredisku, kde držíme palce našej športovkyni Petre Vlhovej. Avšak mesto ako také vie ponúknuť oveľa viac. Maribor je miesto, kde to žije. Plné bujarých študentov, návštevníkov či domácich, ktorí si vychutnávajú zimné lúče zubatého slniečka. Vedeli ste, že Maribor je mestom s najväčším počtom slnečných dní v Slovinsku?


V objatí historických budov, druhej najväčšej univerzity v krajine a Kostole sv. Jána Krstiteľa sa nachádza pôvabné centrum. Prešla som ním, pozrela sa do kostola, kde sa modlil aj pápež Ján Pavol II. a navštívila obchodíky, ktoré ponúkali vychytávky, nie len tie miestne, ale minimálne európske. Nečakajte však veľké mesto, skôr útulné malé staré centrum, kde si zaspomínate na časy dávno minulé. Obľúbite si ho však najmä pre fakt, že ho zvládate prejsť po vlastných a ešte sa aj kochať miestnymi historickými stavbami.

2.Hiša Staré Trte – miesto, kde si vychutnáte omamné slovinské víno

Avšak Maribor nie je známy len pre svoju históriu či mladícku atmosféru, ale aj vďaka výborným podmienkam pre rast vinnej révy. Veď kde inde by sa urodil najstarší vinič na svete? Práve v tomto meste, na priečelí budovy a múzea vína s názvom Hiša Staré Trte rastie 400 rokov starý vinič zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.

Poznáte lepšie miesto na ochutnávku vína? Každý z nás dostal vlastný pohár a ochutnali sme tri druhy vína. Ja som si tam lebedila, lebo vína boli biele, ľahké, sladšie a voňavé. Presne také, aké mám rada. Ku každej vzorke dostanete výklad, aj s jeho históriou. Ja viem, Vy chcete ochutnať to z toho najstaršieho viniča. Víno z neho je však určené len na reprezentačné účely. Ale ak sa stanete prezidentkou či prezidentom Slovenskej republiky, tak ho možno dostanete od Slovinska do daru. Okrem degustácie sa prejdete aj malým múzeom, kde Vás isto oslovia historické predmety, spájané prevažne s výrobou vína. Na zdravie !

3.Jazero Bled, svetoznáme letovisko rakúsko – uhorskej smotánky

Na výlet na jazero Bled som sa obvzlášť tešila. Samozrejme, že som predtým pozerala fotky na internete, ale realita je omnoho krajšia. Prídete k jazeru, ktoré dýcha romantickou atmosférou.

Budete sa cítiť presne tak pokojne, aká je hladina tohto jazera. Ponúka však široké možnosti trávenia aktívnej dovolenky, v letných mesiacoch je vhodné aj na kúpanie. Jeho príjemná teplota, vďaka množstvu termálnych prameňov v okolí, ho na to doslova predurčuje. Máte možnosť sa poprechádzať okolo jazera, navštíviť miestny kostol alebo hrad na skale. Vznikajú tu ozaj úchvatné fotografie. Uprostred jazera sa nachádza aj malý ostrovček, na ktorý sa preplavíte typickou drevenou loďkou.

A ešte je jedna vec, ktorú by ste pri jazere nemali vynechať. Potešte svoje chuťové bunky a dajte si tradičný krémový koláč. Má pôvod práve na jazere Bled a veľmi pripomína náš krémeš. Mne osobne chutil výborne, aj keď sa musím priznať, že nie som priaznivcom krémešov. Nebojte sa, bude čas aj na nakúpenie suvenírov pre Vašich najbližších. Z jazera som odchádzala spokojná, plná dojmov a už viem, prečo sú Slovinci na toto jazero právom hrdí.

4. Ľjubľjana – moderná metropola s bohatou históriou

Elegantné hlavné mesto Slovinska sa radí podľa Lonely Planet k tým najzelenejším v Európe. Hneď po príchode do centra mesta som uzrela Ľjubľjanský hrad nad mestom. Ak ste naň zvedaví, dostanete sa hore nenáročnou prechádzkou. V minulosti mal ochrannú funkciu, dnes je tu múzeum. Avšak, keď som sa na neho tak pozerala, mala som dojem, že dozor nad mestom vykonáva dodnes.

Počas prehliadky sme prešli kľúčové body mesta. Mne najviac utkveli v pamäti kostoly, historické budovy a najmä mosty cez rieku. Ľjubľjanica tečie presne cez staré centrum a tých mostov je ozaj dosť. Také slovinské Benátky. Samozrejme sa nevynechali typické pamätihodnosti ako Trojmostie či Dračí most.

Poznávačka mestom zahŕňa aj štátne budovy. Prídete na to, v čom sa ich Prezidentský palác líši od toho nášho? Nie je to ťažké, hneď Vám to udrie do očí. Celkovo je Ľjubľjana menším, multikultúrnym mestom s komornou, avšak živou atmosférou. Oddýchnuť si môžete v početných kaviarňach a reštauráciách priamo v centre pri rieke, kde Vám kuchári pripravia aj miestne gurmánske špeciality. Ideálna kombinácia histórie, oddychu aj poznávania.

5. Predjamský hrad – ojedinená stavba, doslova vrastená do skaly

Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Aj keď som si už myslela, že už som ako tak spoznala Slovinsko, ešte som nevedela, čo ma čaká teraz. Jednou z typických fotografií zo Slovinska je práve Predjamský hrad. Nečakajte však tradičný stredoveký hrad so sálami plnými dobového nábytku či kostýmov. Táto návšteva bude o úplne niečom inom. Hrad je totižto vytesaný do skaly, resp. je súčasťou jaskyne.

Vznikol v 13. storočí a v tejto nepokojnej dobe mu tento fakt zaručoval, že bol nedobitný. Ani v čase najväčšieho obliehania, kedy sa potraviny dostávali do hradu spleťou tajných chodieb, nebol pokorený. Pokorila ho až ľudská pýcha a chamtivosť. Celý úsmevný príbeh si vypočujete za pomoci audioguidov v českom jazyku. Nájdete osudovú miestnosť s príznačným číslom 13? Pri prehliadke sa však môžete tešiť aj na nevšedný zážitok, nakoľko niektoré hradné steny sú jednoducho iba skala.

Nebolo to komfortné ubytovanie, dodnes je tam chladno a vlhko. Najviac vo mne rezonovali priestory mučiarne, kde nakuknete a zo stropu visí figurína väzňa, sú tam mučiace nástroje a do toho počuť čľupkať kvapky z jaskyne. Možno Vám to navodí zimomriavky ako mne, ale určite si prezriete hrad, ktorý na celej zemeguli nemá páru. Je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší jaskynný hrad na svete. Ešte váhate?

6.Postojná jaskyňa – krása, aká sa len tak nevidí

Jeden z najväčších unikátov prírodného dedičstva tohto kraja je vzdialený len 10 kilometrov od Predjamského hradu. Slovinsko ako krajina sa môže pýšiť 7 000 jaskyňami, z nich najznámejšia je Postojná jaskyňa, ktorú sme aj navštívili.

Je dlhá približne 19 kilometrov, ale nebojte, absolvujete len jej najkrajšiu časť. Aj to sa na začiatku a na konci veziete vláčikom. Už počas jazdy s audioguidom pri uchu som obdivovala krásne, priestranné sály plné sintrovej výzdoby. Vitajte v krajine stalagnátov, stalaktitov a stalagmitov.

Budete sa cítiť ako v rozprávke. Počas pešej prehliadky, ktorá trvá približne hodinu a pol si prehliadnete Špagetový, Červený či Zimný sál. Odvšadiaľ na Vás bude doslova kričať nádherné dielo rieky Pivky. Prejdete aj po Ruskom moste nad jaskynnou priepasťou, ktorý počas prvej svetovej vojny postavili ruskí zajatci. Niektoré, pre nás „obyčajné“ kvaple, vznikajú aj 500 rokov. Ani si nechcem predstaviť, koľko rokov vznikali charakteristické a obrovské kvaple – Diamant a Stĺp v Zimnej sále. Sú vskutku impozantné.

Ak budete mať šťastie, uzriete aj symbol jaskyne – Macerata jaskynného alebo tiež ľudskú rybu. Tvor tu žijúci, bez pigmentu a slepý, vyzerá ako had s nohami, ktorý vydrží bez jedla niekoľko rokov. Ku koncu prehliadky je akvárium, kde sa nachádza. Ja som ho nevedela nájsť, ukázal mi ho až sprievodca. Skutočne tam je! Zdieľať dojmy z jaskyne môžete pri kávičke či pri nakupovaní suvenírov. Majú aj plyšových Maceratov jaskynných, ja som si kúpila. Vyzerá divne, ale o to je rozkošnejší.

Slovinsko je krajina, ktorá má čo ponúknuť každému. Okrem vyššie spomínaných atraktivít Vás zaujme a isto aj pobaví ich jazyk. Ak zbadáte dopravnú značku s nápisom „Pozor otroci“, neľakajte sa, po slovinsky to znamená „Pozor deti“. Verím, že na poznávacom zájazde s CK Prima Travel spoznáte nielen TOP miesta Slovinska, ale si aj oddýchnete či zamaškrtíte. Vychutnajte si všetky benefity cestovania!

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy