8 super dôvodov, prečo ísť na poznávací zájazd
Z každého rožka-troška
15.11.2019
8 super dôvodov, prečo ísť na poznávací zájazd

Máte svoj vysnívaný cieľ, ale neviete, ako sa tam dostať? Prípadne nemáte dostatok informácií o danom mieste? Skúste poznávací zájazd cez cestovnú kanceláriu. Máte rezervovanú dopravu, ubytovanie aj vstupy, Vy len nasávate atmosféru. Nechajte sa očariť svetovými pamiatkami či známymi atrakciami. Ak ste nerozhodní, spísala som pre vás 8 dôvodov, prečo sa zúčastniť poznávacieho zájazdu.

1.Váš čas je vzácnejší ako peniaze

Hovorí sa, že najvzácnejšie, čo človek má, je svoj čas. Všetci máme len 24 hodín denne, je na nás, ako s nimi naložíme. Pri výlete na neznáme miesto a ešte viac do cudzej krajiny, musíte myslieť na množstvo vecí. Zorganizovať dopravu, transfery, ubytovanie či vybrať si pamiatky, ktoré navštívite. Z vlastnej skúsenosti viem, aké je náročné organizovať výlet do zahraničia, ak idete po vlastnej osi. Sú to hodiny hľadania, vytváranie rezervácií ubytovania a leteniek, zladenie všetkých okolností tak, aby do seba zapadali.

A to nehovorím, že mnohé webstránky lokálnych dopravcov sú len v miestnom jazyku. Je to skutočne vtipné pátranie, ak je to napríklad arabský jazyk. Pri poznávacom zájazde sa o všetky tieto peripetie postará cestovná kancelária. Vy si len užívate voľné chvíle vo Vami vybranom cieli cesty.

2.Niekedy ani GPS nepomôže

Odbočím doľava, doprava, kúsok pôjdem rovno a opäť doľava. Tu niekde musí ten kostol byť! Nevidím však ani kostol a hups, kde vlastne som? Áno, mnohí to poznáme.

Má to svoje čaro, častokrát objavíte malebné, úzke uličky či zašité kaviarničky. Ak však chcete ísť na istotu, zúčastnite sa poznávacieho zájazdu. Súčasťou každej poznávačky je aj sprievodca, ktorý to dané miesto pozná. Prevedie Vás ním, ukáže najvýznamnejšie pamiatky či atrakcie. Doslova Vás zoznámi s mestom. A ak by ste sa predsa len chceli stratiť, máte voľný čas, počas ktorého môžete objavovať pamiatky, múzeá či trhy. Nebojte sa, času je dosť aj na to, aby ste našli cestu spať.

3.Dobrý sprievodca – polovica úspechu akcie

Ako som spomínala, výraznou postavou každého poznávacieho zájazdu je sprievodca. Jazdí s Vami v autobuse, pomôže s odbavením na letisku, zabezpečí check in v hoteli, ale hlavne, doslova Vás sprevádza vybranou destináciou. Ukáže Vám zaujímavé miesta, honosné budovy, staroveké pamiatky či dychberúce atrakcie. Ovláda reálie krajiny, rozhodne tam nie je prvýkrát. Vie, kde je dobrá káva, kde kúpiť typické cukrovinky, či úplne praktický tip – kde je najbližšie WC. Cudzí jazyk je u sprievodcu samozrejmosťou, podobne ako preukaz sprievodcu cestovného ruchu. Nie, aby som to priťahovala, ale bude Vám nápomocný aj keď máte zdravotné problémy. Jasné, radšej žiadne nemať a využiť vedomosti sprievodcu iným spôsobom. A keď je sprievodca ešte milý a ochotný, máte vyhrané.

4.Encyklopédiu so sebou nosiť nemusíte

Úlohou sprievodcu je aj podať Vám čo najucelenejšie informácie o destinácii a jej vybraných pamiatkach. Častokrát budete stáť pred historickou pamiatkou nevyčísliteľnej hodnoty, kde sa stretávali rímski senátori, sú v nej pochovaní ruskí cárovia alebo ju obývali Kelti. Odkiaľ to však máte vedieť? Nemusíte nosiť bedekre a pracne si to hľadať, výklad dostanete rovno na mieste. Okrem poukázania na historické súvislosti, sprievodca vyzdvihne aj interesantné pikošky či tajné tipy. Takto informovaní sa potom pustíte do prehliadky objektu. Vďaka výkladu budete vedieť, že sa práve prechádzate po komnatách francúzskeho kráľa. No necíťte sa ako Ľudovít XIV. :-)    

5.Nestojíte v rade na vstupenky

Poznáte to, prídete pred atrakciu a uvedomíte si, že je tam taký rad na vstupenky, že tu strávite celé doobedie.

Alebo ešte lepšie, zistíte, že všetky vstupenky sú už na ten deň rezervované. To ozaj poteší ! Ak idete na poznávací zájazd, všetky vstupy sú vopred rezervované pre celú skupinu na určitú hodinu. Čiže nečakáte a vstupenky máte isté. Je to veľká výhoda, nakoľko do niektorých atrakcií sa bez rezervácie vopred ani nedostanete, kvôli veľkému záujmu o vstup zo strany turistov.

6.Do you speak English? Sprechen Sie Deutsch?

Yes? Nein? Samozrejme, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Toľko hovorí príslovie. Na poznávacom zájazde to však nie je nevyhnutnosť. Vstupenky aj výklad v slovenskom jazyku Vám zabezpečí sprievodca, vy sa už len kocháte. Jazyková bariéra sa môže prejaviť pri kúpe suvenírov či v reštaurácii. Ale aj tam sa dohovoríte univerzálnym jazykom – „rukami nohami“. Pre niektorých dovolenkárov je v reštauráciách osvedčená taktika, že si len ukážu názov jedla v jedálnom lístku a nechajú sa prekvapiť, čo im prinesú. Zväčša dúfajú, že to nebudú slimáky alebo svadobná torta :-). Vyskúšajte to tiež! Je to trošku adrenalín, ale aj kopec zábavy.

7.Waw, tú Sacherovú tortu tiež ochutnám

Na poznávacích zájazdoch máte vždy voľný čas, ktorý zúročíte podľa Vašich plánov. Okrem ďalšieho poznávania okolia, máte možnosť spoznať aj miestnu kulináriu. Ja osobne si vždy nájdem čas na návštevu miestnych reštaurácií či kaviarní. Ochutnajte souvlaki v Grécku, kebab v Turecku či pizzu v Taliansku. Zaručujem, že v týchto krajinách chutia tak nejak inak. Zväčša výborne :-). Ak k tomu pridáme pohár vínka či krígeľ piva, nie je o čom. Hneď je život krajší a máte aj dostatok síl k ďalšiemu poznávaniu.

8.Konverzujte, budujte nové kamarátstva

Na poznávacom zájazde vždy cestujete v skupine. V menšej či väčšej, ale vždy spolu s inými ľuďmi. Kolektív býva rôzne zložený. Účastníci zájazdu majú najrozličnejšie povolania, záujmy či záľuby. Skúste sa prihovoriť, pozdieľajte s nimi svoje zážitky a dojmy. A oni sa s Vami radi podelia o tie svoje.

Komunikácia s tak pestrým zložením výletníkov býva často obohacujúca. Dozviete sa informácie o ich koníčkoch či zážitkoch, ktoré by ste ani nečakali. V dnešnej dobe je taktiež v móde jazdiť na výlety single. Možno si budete musieť priplatiť za jednolôžkovú izbu, ak teda chcete bývať sami, ale vždy máte zaručenú spoločnosť ostatných turistov, s ktorými sa zájazdu zúčastňujete. Tu sa tiež prejaví výhoda skupiny, máte si s kým „pokecať“. 

Tak ako? Presvedčila som Vás? Osobne chodím na poznávacie zájazdy s cestovnou kanceláriou, ale nezanevrela som ani na poznávanie vo vlastnej réžii. Každé z nich má svoje plusy, je len na Vás, akú formu si vyberiete.

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy