Adventná Viedeň, vianočná rozprávka v objatí histórie
Rakúsko
03.11.2019
Adventná Viedeň, vianočná rozprávka v objatí histórie

Je len málo miest na svete, ktoré majú také čaro, aké má Viedeň. Pri jej návšteve prepadnete jej kúzlu, zablúdite do histórie, okúsite atrakcie a otvorí sa Vám aj svet najnovších poznatkov vedy a techniky. Viedeň je vždy dobrý výber ako prežiť úžasný deň, avšak zvlášť v období adventu. Každoročne v tomto období do mesta prúdia návštevníci z celého sveta, aby si užili neopakovateľnú atmosféru Vianoc.Hrdé pamiatky viedenskej histórie

Ak ste priaznivcom exkurzií do minulosti, Viedeň ako sídlo cisárov a dejisko mnohých významných udalostí Vás určite nesklame. Pri svojom výlete isto neprehliadnete Katedrálu sv. Štefana. Na mňa pôsobila ohromujúcim, dominantným dojmom. Človek si oproti takýmto stavbám pripadá taký maličký. Doslova poklady však ukrýva aj interiér. Musím sa priznať, že nie som nijako zvlášť fanúšikom sakrálnej výzdoby, ale táto je ozaj pompézna. Okrem iného uvidíte aj 18 oltárov či hlavný orgán, šiesty najväčší na svete. Čo Vás zaujme najviac ?

Ďalšou zo stavieb, ktorú poznáte z plagátov či magnetiek, je Radnica mesta. Charakteristická budova, ktorú isto neprehliadnete, je dnes sídlom vedenia mesta. A navyše, je v nej reštaurácia, kde si pochutíte na tradičných rakúskych špecialitách.

Poznáte rakúskeho maliara Gustáva Klimta? Verím, že áno, veď jeho dielo Bozk je na mnohých suveníroch typických pre Viedeň. Ak by ste mali chuť pozrieť si najväčšiu zbierku jeho diel, nevynechajte zámok Belvedér. Je to skutočne zážitok !

Nemôžem nespomenúť zámok Schönbrunn - najobľúbenejší cieľ turistov vo Viedni. Sídlo cisárovnej Sisi a Františka Jozefa I. je jednou z najkrajších barokových stavieb na svete. Pozrite si, ako honosne si žila smotánka! Zabaviť sa a spoznať najpozoruhodnejšie zvieratá máte možnosť v najstaršej ZOO na svete, ktorá je súčasťou areálu zámku.


Objavte vzácne exponáty za dverami viedenských múzeí

Viedeň je známa svojimi múzeami široko ďaleko. Za zmienku isto stojí Prírodovedecké múzeum. V jeho útrobách sa skrýva rozsiahla zbierka exponátov nevyčísliteľnej hodnoty. Môžete sa tešiť na meteority, preparáty pravekých zvierat v životnej veľkosti či mikroorganizmy oku neviditeľné. Zaujímavosťou je kytica z drahých kameňov, ktorú dala Mária Terézia svojmu manželovi. Len pre upresnenie, bolo použitých 2 100 diamantov a vyše 700 drahokamov. Tiež by som sa nenahnevala, keby som takú dostala :-). Pre úplne autentický zážitok navštívte najväčšie morské akvárium v Rakúsku – Dom mora. Z bezprostrednej blízkosti pozorujete ryby, sasanky či 40 centimetrové kraby, ale aj tropikárium s opicami či krokodílmi. Najmä technicky zdatnejších bude zaujímať múzeum techniky. Pochopíte zákony fyziky na vlastnej koži. P. s: nie je to nebezpečné.

Frohe Weihnachten!

S takýmto prianím Veselých Vianoc sa Vám budú prihovárať predavači na vianočných trhoch. V samotnom meste je hneď niekoľko miest, kde sa trhy konajú. Tie najväčšie a najznámejšie sú pri Radnici.

Odvšadiaľ bude na Vás dýchať vianočná atmosféra. Keď hovoríme o dýchaní, isto Vám dych vyrazí vianočné zdobenie mesta. Na stromoch sa počas adventného času ocitajú vysvietené gule, reťaze, hviezdičky či netradiční cínoví vojačikovia. Hrajú vianočné koledy, počuť roľničky a známu melódiu Stille Nacht, čiže našu Tichú noc. Zaručujem, že si ju budete pohmkávať ešte na ceste domov. Kolorit Vianoc dotvárajú Santa Clausovia, soby či snehuliaci. Okrem príjemného opojenia vianočným čarom, tu mnohí chodia nakúpiť darčeky. Ani ja som nebola výnimka. Hľadala som niečo, čo nie je u nás úplne bežne v obchodoch. V mnohých stánkoch som našla nádherne spracované vianočné ozdoby.

Mojim najväčším problémom bolo, či si mám vybrať guľu zo skla alebo ručne vyrezávanú z dreva. Áno, aj takého dilemy budete riešiť, pretože mnohé majú krásny dizajn. Samozrejme, nechýbajú ani tradičné výrobky z dreva, zo skla či zo slamy. Ak je Vám zima, nakúpite tu aj teplé oblečenie či čiapku pre Vašu ratolesť. Pozornosti pre najbližších dokážete nakúpiť ozaj originálne. Alebo stavíte na tradičné sladké drobnosti ako sú zázvorníky alebo ručne zdobené perníky? K trhom neodmysliteľne patria aj kulinárske špeciality. Ani v tomto Viedeň nesklame. Dáte si tradičnú klobásu, guľáš alebo halušky s rôznymi prílohami? Voľba je len na Vás. Samostatnou kapitolou vianočných trhov je varené víno. Ja osobne sa na to vždy veľmi teším. Ako v mnohých nemeckých a rakúskych krajinách, aj tu si pri prvom objednaní vína zaplatíte depozit za hrnček, pretože víno dávajú zásadne do keramických hrnčekov. Potom ho môžete vrátiť alebo nechať si ho ako suvenír. Ja mám doma už tri :-). Počítajte však, že väčšina návštevníkov chce rovnako ako Vy ochutnať varené vínko, čiže stánok s vínom spoznáte podľa dlhého radu. Ale ako sa hovorí, na dobré sa oplatí počkať. Ak by ste premrzli v rade, vedia Vám pridať do vínka aj nejaké to poldeci. A ak budete mať chuť si zašportovať, súčasťou vianočných trhov pri Radnici býva aj klzisko.Vianočná zábava v Prátri

Veľmi dobrá kombinácia vianočných trhov a zábavy sa stretáva v zábavnom parku Práter. Okrem vizuálneho potešenia z vysvietenej výzdoby a lákavých stánkov si užijete voľné chvíle na atrakciách. Vyskúšajte si jazdu na motokárach, húsenkovú dráhu s rýchlosťou skoro 70 km/h alebo najvyšší reťazový kolotoč na svete. Ak fandíte pokojnejšej zábave, nevynechajte 65 metrov vysoké ruské kolo odkiaľ je nádherný výhľad na celú Viedeň.

Ideálne strávený deň pre celú rodinu. Viedeň mnohým ukradla srdce. Doslova. Stala sa ich srdcovou záležitosťou. Spôsobila to omamná zmes pamiatok, múzeí, kaviarní a všemožných atrakcií. Multikultúrne prostredie Vás vtiahne a už nepustí. Obzvlášť zvláštne pôsobí na človeka v adventnom čase. Práve vianočná Viedeň Vám možno okrášli Vaše zážitky a dojmy z prichádzajúcich Vianoc. Vyberte si jeden zo zájazdov CK Prima Travel.

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy