9 vecí, ktoré musíte určite vidieť a zažiť v Istanbule
Z každého rožka-troška
01.09.2019
9 vecí, ktoré musíte určite  vidieť a zažiť v Istanbule

Istanbul je mesto, ktoré ma vždy fascinovalo, či už z kníh, z filmov alebo z rozprávania. Ísť do mesta, ktoré leží na dvoch kontinentoch ? Prečo nie ? Z Viedne ste letecky v Istanbule za cca 2 hod. 15 min., čiže úplne skvelé. Ukázalo sa, že to bol veľmi dobrý nápad. Na svete sú miesta, ktoré na vás silne zapôsobia, prirastú vám niečim k srdcu, miesta, ktoré si odfotíte len ako spomienku do albumu, alebo miesta, ktoré majú v sebe niečo viac, niečim vás fascinujú a túžite sa tam ešte vrátiť, akoby vás tam čakalo ešte niečo nevypovedané a neodhalené. Pre mňa bol Istanbul mesto, kde by som sa určite ešte rada vrátila. Istanbul mal v sebe niečo živelné, niečo, čo vás stále dobíja energiou, chaos na trhoch, na cestách, zmes orientu, kontrasty starej časti a modernej časti – staré bazáre a moderné obchodné domy, ženy v minisukniach a ženy zahalené závojom, moderné bary a typické čajovne s vodnými fajkami, brušné tance a typické diskotéky, miesto, kde sa nikdy necítite sami.

Otestovali sme, čo všetko sa dá v pohode stihnúť za celé 2 dni v Istanbule štýlom "lážo – plážo" a nie behom od jednej pamiatky k druhej. Samozrejme možností je neúrekom, ale za 2 plné intenzívne dni objavovania Istanbulu určite stihnete týchto 9 miest a atrakcií, ktoré popisujem ďalej. Taktiež ich stihnete aj na zájazde s CK PRIMA TRAVEL.

A tu je 9 miest a atrakcií, ktoré musíte vidieť a zažiť v Istanbule:

Grand Bazár ( Veľký bazár)

Nie je snáď človeka, ktorý by o ňom nepočul. Jeden z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete. Má až 32 000 metrov štvorcových. Práve tu nájdete všetko možné od čerstvých potravín, korenín, kobercov, odevov, topánok, kabeliek, lampášov, suvenírov až po zlato a striebro.

Obchodníci sa budú tváriť, že vám splnia všetky vaše požiadavky a že majú presne taký tovar, aký hľadáte. Budú sa na vás lepiť ako osy na med. Ak nechcete nič kupovať, tak obchodíky len prejdite, nikde sa veľmi nezastavujte, lebo niektorí predavači sú veľmi dotieraví a všetci sa budú tváriť ako vaši najlepší kamaráti.

Ale ak sa vám niečo zapáči a danú vec chcete kúpiť, pravidlo číslo jedna : zjednávajte a zjednávajte, niekedy bez problémov zjednáte aj polovicu ceny.

Palác Topkapi a hárem 

Palácový komplex, ktorý bol oficiálnou rezidenciou sultánov. Najväčším lákadlom pre mnohých je hárem. V minulosti v palácovom komplexe žilo viac ako 5000 ľudí. Je skutočne obrovský a ja som si naň vyčlenila asi 3 hodiny. Vybrala som si časti paláca, ktoré ma zaujímali najviac.

Uvidíte tu známe sultánove okno, cez ktoré mohol sultán nepozorovane sledovať zasadnutie vlády, záhrady, sultánove audienčné sály a hárem, ktorý bol svet sám o sebe. Tu sa dozviete, že ženy v háreme žili podľa určitej hierarchie vrátane sultánovej mamy, žien, sestier, dcér a služobníc konkubín. Sultánova matka mala v háreme najväčšie slovo. Nevie sa presne koľko žien bolo v háreme, ale uvádza sa, že v Topkapi v jeden čas aj 1200. Vládli tu prísne pravidlá. Ženy, ktoré sa dostali do háremu sa museli podrobiť dôkladnej lekárskej prehliadke, potom sa zapojili do procesu vzdelávania, učili sa hrať na hudobných nástrojoch, prednášať verše, mali predpísané hodiny náboženstva. Neskôr sa mohli dostať na ,,vyšší level “ učili sa čítať, písať a rozprávať príbehy.

Ak ukončili aj tento stupeň vzdelania, stali sa privilegovanými osobami, z ktorých sa po selekcii vyberali ženy pre sultána, z ktorých si vládca vyberal a pozýval ich do svojej spálne. Tu vládla medzi ženami obrovská konkurencia, pretože práve z tejto skupiny mali možnosť, aby sa dostali ženy až na vrchol. Museli však so sultánom otehotnieť a porodiť mu syna. Nie všetkým ženám však vyhovoval háremový spôsob života. Čo všetko sa odohrávalo za múrmi háremu a paláca to zostane navždy opradené tajomstvom, ktoré láka mnohých ľudí a preto práve sem do tejto časti paláca vedú cesty všetkých turistov.

A keď budete v paláci Topkapi, nezabudnite sa dostať aj na štvrté nádvorie, odkiaľ je jedinečný výhľad na Bospor a ďalšiu štvrť Istanbulu.

Chrám Hagia Sofia 

Ohromí vás svojím interiérom. Zaujímavé je, že v staroveku bol najväčší kresťanský chrám na svete, potom slúžil ako mešita a teraz múzeum.

Chrám bol vyše 500 rokov hlavnou mešitou Istanbulu. Pri výstavbe bol použitý ten najlepší mramor, množstvo zlata a striebra. Kupola chrámu bola až do postavenia chrámu sv. Petra vo Vatikáne najväčšou kupolou na svete. Interiér je skutočne ohromujúci spolu s krásnymi mozaikmi a svetlo prenikajúce dnu vytvára priam mystický dojem. Jednoducho krása.

Večerné vystúpenie – tanečná show

Určite si nenechajte ujsť profesionálne tanečné vystúpenie Rythm of Dance v kultúrnom stredisku.

Ide o tanečnú show, ktorá je kombináciou tradičných tureckých tancov s brušným tancom spolu so svetelnými efektmi. Vystúpenie trvalo asi hodinku, ale bolo skutočne nezabudnuteľné.

Modrá mešita/ Sultanahmed

Táto stavba v minulosti taká nákladná, že skoro zruinovala štátnu pokladnicu. Názov dostala kvôli kachličkám, ktorými je vyzdobený interiér.

Tu sa musíte vyzuť, dať si topánky do igelitového sáčku a zobrať si ich so sebou v ruke. Ženy musia mať dlhé šaty, prípadne dlhé nohavice, zakryté ramená a vlasy. Berú to dosť prísne, takže na to nezabudnite, inak vás pri vchode vrátia naspäť. Muži musia mať dlhé nohavice, prípadne trištvrťové, aby im zakrývali kolená. Taktiež tričko s rukávmi, nie bez rukávov. Počas oficiálnych časov modlitieb, ktoré sú vypísané vonku na tabuli je vstup zakázaný.

Večer v uliciach Istanbulu

O Istanbule môžem povedať, že toto mesto nikdy nespí. Reštaurácie a bary sú otvorené do neskorších večerných hodín. Je ich tu nespočetne veľa a skoro stále sú plné. Do každej reštaurácie vás budú lákať a ponúkať vám, že majú najlepšie jedlo za najvýhodnejšiu cenu. Niektorí vám pošepnú, že vám dajú lepšiu cenu ako reštaurácia vedľa. Darmo, špekulanti a obchodníci sú na jednotku, to treba uznať. Mnohí sa ma pýtali, či je Istanbul bezpečný ? Ani na chvíľku som nemala pocit, že nie je, ani cez deň, ani večer. Ľudia na mňa pôsobili milo a ochotne a myslím, že im na turistoch záleží a chcú, aby si ich mesto obľúbili. V Istanbule to stále žilo. Ako sme sedeli v reštaurácii vonku na ulici v reštaurácii oproti začala hrať živá hudba, ľudia sa zabávali, hlasne diskutovali a nakoniec začali na ulici tancovať. Atmosféra bola úplne bezprostredná.

Ozaj, a ešte aby som nezabudla. Keď budete v Istanbule ( prípadne niekde inde v Turecku ), určite ochutnajte tureckú zmrzlinu. Jej konzistencia je o niečo tuhšia. Zmrzlinári majú na hlave fez a vyšívané vestičky. Na okoloidúcich pokrykujú, vyzváňajú, aby ste si ich všimli. Počas toho, ako vám budú zmrzlinu naberať, predvedú vám vtipnú show a dobre sa zasmejete.

Výhľad z Galatskej veže

Ak chcete vidieť krásnu siluetu Istanbulu a spraviť si pekné fotografie, určite vyjdite na Galatskú vežu, ktorá je obľúbeným miestom filmárov. Predostrú sa pred vami skutočne krásne výhľady na Istanbul a Bospor.

Je vysoká necelých 70 metrov a bola postavená v roku 1348 janovskými kolonistami. V minulosti slúžila ako väzenie alebo ako požiarna veža.


Plavba po Bospore

Plavba po Bospore je tiež zaradená na zoznam aktivít, ktoré v Istanbule musíte zažiť. Predostrie sa pred vami Istanbul z inej perspektívy, kde budete prechádzať popod vysvietené mosty.

Ja som si vybrala plavbu večer, pretože som chcela vidieť vysvietené pamiatky a mosty, popod ktoré sme prechádzali. Príjemná plavba večer bola spojená s trojchodovou večerou a s tanečnou show, kde nechýbali tradičné turecké tance a brušná tanečnica.


Cisterna Yerebatan

V horúcich letných dňoch sa trošku schladíte, keď po schodoch vstúpite do podzemia, ktoré sa nachádza kúsok od chrámu Hagia Sofia. Uvidíte najväčšiu mestskú cisternu, ktorú Turci nazývajú aj ,,potopeným zámkom“. V podzemí Istanbulu sa nachádzajú stovky cisterien, táto je však najväčšia. Prítmie vo mne evokovalo skutočne tajomnú atmosféru tohto miesta. A na čo slúžila ? Cisterna Yerebatan slúžila v minulosti ako zdroj pitnej vody, ktorej nebol dostatok. Obrovský podzemný priestor, 336 stĺpov, ktoré tu stoja vyše 1400 rokov. 

Pracovalo na nej niekoľko rokov až 7000 otrokov, ktorí tu počas prác aj zahynuli. U všetkých návštevníkov vzbudzovali zvedavosť dva stĺpy, ktoré stoja na hlavách medúzy. Nájdete ich podľa toho, že je pri nich zoskupené väčšie množstvo ľudí, ktorí ich fotografujú a dumajú, prečo boli umiestnené práve sem. 

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy