Poľský Krakow, výborný tip na víkend
Poľsko
13.06.2019
Poľský Krakow, výborný tip na víkend

Poznáte to, zrazu máte 2 dni voľna a rozmýšľate, ako by ste ich využili. Niekto potrebuje dokonalý relax v posteli, niekto ich strávi prácou v záhrade, ja som stavila na predĺžený víkend v zahraničí. Dostala som tajný tip na poľské mesto Krakow. Je neďaleko od hraníc, relatívne si rozumieme aj bez angličtiny a podnikateľského poľského ducha som zažila už hneď pri vystúpení z autobusu. Obchodníci Vás lákajú na city tour po starom meste či ponúkajú niečo pod zub, napr. sezamové praclíky. Kupujem praclík na ochutnanie, nad city tour porozmýšľam a odchádzam v ústrety tomuto krásnemu mestu.

Všetky cesty nevedú do Ríma, ale na Rynek Glowny
Je miesto, ktoré určite v Krakowe nevynecháte. Je ním Rynek Glowny, čiže Hlavný trh. Neprehliadnete ho, nakoľko skoro všetky uličky Vás zavedú práve tu. Námestie je pomerne veľké, avšak svoje miesto tu našlo aj množstvo pamiatok.

Krásne fotky urobíte pri Radničnej veži, pri soche významného spisovateľa Adama Mickiewicza alebo Mariánskom kostole. Práve z veže tohto kostola znie známa melódia hejnal, trubač ju trúbi každú hodinu. Vždy sa otočí na inú svetovú stranu a keď budete pozorní, tak uvidíte otvorené okno a trúbku. Nám aj na konci zakýval. Jednoznačne dominantou námestia je budova Sukiennice.

V minulosti slúžila ako tržnica, taký stredoveký krakowský supermarket. Svoju úlohu tržnice čiastočne plní aj dnes. V prízemí Sukiennice na mňa z každej strany pozerajú plyšové draky, kožené výrobky, keramika a samozrejme zaručene pravý jantár. Mňa však viac zaujali stánky s rôznym tovarom od drevených hračiek cez cukrovinky až po kvety a to rovno v strede námestia. Dá sa tam aj dobre najesť. Či už máte chuť na grilované špeciality, pravé ruské pirohy, wafle alebo desiatové polievky, všetko tu nájdete. Ja sa držím hesla, že v každej krajine ochutnám aspoň jedno typické jedlo.

Tu som si vybrala chutný Žurek – hustú polievku s mäsom, slaninou, zeleninou. Neodolala som ani ruským pirohám. Jedlo na trhoch je lákavé, rýchle a cenovo dostupné. Zoženiete aj dobré poľské čapované pivo.

Wawel – miesto kráľov a jedného draka
Takto posilnená som sa vybrala za ďalším poznávaním. Tentoraz na hrad Wawel, veď čo by to bola za návšteva Krakowa, ak by som túto pamiatku vynechala.

Miernym stúpaním vchádzam na nádvorie, kupujem lístky na prehliadky hradu a do Dračej jamy. Pri vstupe určite neprehliadnete Katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava, najvýznamnejšiu pamiatku. Nádvorie hradu je dostupné pre každého zdarma. Počas prehliadky reprezentačných komnát a kráľovských apartmánov sa dozvedám mnohé zaujímavé informácie zo života miestnych panovníkov. Uvidíte vstupné priestory pre dvoranov, krásne vyrezávané pôvodné stropy, súkromnú kráľovskú spálňu, dokonca kúpeľňu. A že bola celkom moderná. Čo mňa však zaujalo, boli obrovské tapisérie, mnohé veľké ako jedna stena v miestnosti. Najkrajšie boli tie s exotickými motívmi z ciest panovníkov, alebo možno skôr z ich fantázie. Sú to skutočne hodnotné diela, veď jeden tkáč tkal 1 m2 pol roka.

Nakoľko bolo pomerne teplo, tak pobyt v Dračej jame prišiel vhod. Krakow je mesto opradené mýtmi a legendami, a práve asi tá najznámejšia sa viaže k drakovi v meste. Celú legendu Vám neprezradím, ale údajne drak žil práve v jaskyni na Waweli. Potom, čo som prešla jaskyňou asi v dĺžke 81 metrov, sa pred východom zjavila socha draka. Jednak je veľmi fotogenická a ešte aj chŕli oheň. Áno, naozaj. Oplatí sa počkať.

Židovská kultúra aj neslávna história
Blízko Wawelu je aj židovská štvrť, kam som mala ďalej namierené. V tomto prípade som sa nechala zlákať na city tour elektrickým autíčkom. Prešli sme úzkymi uličkami štvrti Kazimierz, videli synagógy, židovské reštaurácie či miestny trh.

Úžasné bolo vidieť pôvodné, zachovalé obchodíky spred 2 svetovej vojny, dnes sú z nich útulne kaviarničky. Pripadali mi ako obchodík galantérie z oskarového filmu Obchod na korze. Súčasťou city tour boli aj miesta, kde sa nachádzalo bývalé židovské getto počas 2. svetovej vojny. Zaujímavou pripomienkou týchto smutných udalostí je pamätník v podobe veľkých, stredných a malých stoličiek, rozmiestnených na námestí. Symbolizujú fakt, že na smrť odviedli mužov, ženy aj deti. Taktiež sme videli miesto, kde stála niekdajšia Schindlerova továreň. Ak ste videli film Schindlerov zoznam, viete, o čom hovorím. Mementom týchto historických udalostí sú aj zvyšky múru, ktorým bolo getto opevnené. V Krakowe sa ozaj snažia, aby bol Váš pobyt v meste čo najpríjemnejší. Milí ľudia, dostupné historické pamiatky, nákupy aj gurmánske zážitky. Toto všetko môžete vidieť a zažiť aj na výlete CK PRIMA TRAVEL.

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy