11 očarujúcich zámkov v Čechách, ktoré s nami môžete navštíviť.
Česko
19.05.2019
11 očarujúcich zámkov v Čechách, ktoré s nami môžete navštíviť.

V Česku je rozprávkových hradov a zámkov naozaj neúrekom. A ktoré z nich môžete navštíviť na našich zájazdoch ? Vybrali sme pre vás 11 z nich.

Zámok Lednice

- je považovaný za perlu Moravy. Panstvo budovali členovia rodu Lichtenštajnovcov a pompézny zámok patrí medzi najkrajšie pamiatky v Čechách. Obklopuje ho zámocký park s množstvom voňavých kvetov, stromov, rybníkov a fontán. Po parku sa môžete povoziť kočom, prípadne sa loďkou previezť k Janovmu hradu. Možností je neúrekom pre mladých, starších, ale aj deti.
Tip na zájazd: Rozprávkové Lednice a Valtice s degustáciou vína

Zámok Buchlovice

- začal ho stavať majiteľ hradu a panstva Buchlov z lásky pre svoju milovanú taliansku manželku, ktorá sa však bohužiaľ dokončenia zámku nedočkala a po svadbe nečakane skonala. Čo sa týka samotného zámku vo vnútri uvidíte bohatú výzdobu a zvonka zdobia zámok nádherné terasy, kamenné vázy, záhrada, obelisk,... V okolí odporúčame plavbu Baťovým kanálom a návštevu pekného kúpeľného mestečka Luhačovice.
Tip na zájazd: Zámok Buchlovice, plavba Baťovým kanálom, víno a kúpele Luhačovice

Zámok Děčín

- nachádza sa v nádhernom kraji – v Českom Švajčiarsku, ktoré sa vyznačuje okúzľujúcou prírodou. Zámok je známy aj svojou príťažlivou ružovou záhradou. Jej kúzlo spočíva v podmanivej barokovej architektúre s rozkvitnutými kvetmi. Prehliadnuť si môžete súkromné apartmány majiteľov zámku a medzi slávnych návštevníkov patril František Jozef I. a Frederik Chopin. Odísť z Děčína a nevidieť neskutočnú prírodu, národný park České Švajčiarsko je doslova hriech.
Tip na zájazd: Českosaské Švajčiarsko – krajina rozprávkovej prírody a malebných zákutí

Zámok Ratibořice

- nachádza sa v spanilej prírode Babičkinho údolia, ktoré preslávila samotná Božena Němcová v knihe Babička, ktorá bola sfilmovaná. Čítali ste ju aj Vy? Nezabudnuteľný je aj láskyplný výrok Boženy Němcovej: ,,Nikto z vás nevidí milé Ratibořice tak krásnym jako já. Vy vidíte v nich jen prostou skutečnost, mně zůstali rájem". Zámok obklopuje krásny anglický park a pri prehliadke zámku sa dozviete mnohé príbehy zo života majiteľov. Zámok si za svoje letné sídlo zvolila aj aj krásna, bohatá a duchaplná vojvodkyňa Kateřina Frederika Vilemína Benigna. Neďaleko zámku sa nachádza aj mlyn a Staré Bielidlo, známe miesta z filmu Babička. Ak chcete zažiť pravé africké safari presuňte sa o 25 kilometrov do mesta Dvůr Králové.
Tip na zájazd: Safari Dvůr Králové, perníková chalúpka, zámok a čarovné Babičkino údolie

Zámok Valtice

- barokový zámok, ktorý bol sídlom najbohatšieho rodu v Čechách - Lichtenštajnovcov. Samotné mestečko Valtice sa pýši oficiálnym titulom "hlavné mesto vína". Degustovať lahodné vínko môžete aj v zámockom sklepe. Zámok obklopuje udržiavaný park, kde si môžete posedieť na lavičkách pod majestátnymi stromami a zahliadnete aj netypické sfingy s rozmarným pohľadom.
Tip na zájazd: Rozprávkové Lednice a Valtice s degustáciou vína

Zámok Hluboká

- získal svoju dnešnú romantickú podobu vďaka kňažnej Eleonóre, ktorej natoľko pri návšteve Anglicka učaroval Windsor, že sa rozhodla zámok Hluboká prestavať a priblížiť sa čo najviac k jeho podobe. Hluboká nad Vltavou je známa aj vďaka povesti o skamenenom stáde. V Hlubokej kedysi dávno býval pastier a od rána do večera len nadával. Ľudia ho varovali, aby prestal, lebo ho postihne boží trest. Varovaniam sa stále len smial a v jeden deň preklial seba aj celý svet. Nebesia ho potrestali a premenil sa na kameň spolu so svojim stádom. Neďaleko Hlubokej sa nachádzajú populárne mestá ako rozprávkový Český Krumlov a obľúbené České Budějovice, ktoré sú známe vďaka pivovarníctvu a bohatej kultúre.
Tip na zájazd: Južné Čechy – kraj rozprávkových zámkov, piva a dobrého jedla

Zámok Rájec

- pýši sa jednou z najväčších zámockých knižníc v Českej republike. Nachádza sa tu viac ako 60 000 zväzkov. Zámocké záhradníctvo sa špecializuje na pestovanie kamélií. Zámok obklopujú krásne francúzske záhrady, kvetinové záhony a jazierka. Interiéry sú bohato zariadené, obdivovať môžete vzácny nábytok z ebenového dreva, obrazovú galériu, rozsiahlu zbierku orientálneho porcelánu a ďalšie hodnotné exponáty. Vášmu pohľadu neunikne ani luster v slávnostnej sále a v knižnici vyrezaný z dreva. Je silne pozlátený a je v ňom zakomponovaná kávová súprava porcelánu Herend. 15 kilometrov od zámku sa nachádza Punkevná jaskyňa s priepasťou Macocha.
Tip na zájazd: Tajomná priepasť Macocha, pôvabný zámok a plavba v temných vodách Punkevnej jaskyni

Hrad Loket

- okúzlil aj Goetheho, ktorý tu dokonca oslavoval svoje 74. narodeniny. Goethe bol veľkým obdivovateľom tunajšej krásnej scenérii. Hrad sa nachádza 14 km od slávnych Karlových Varov. Na nádvorí hradu si nezabudnite všimnúť sochu Gottstaina, samotného vládcu loketských skál, podsvetia a kameňa. Všetkým, ktorým sa duch Gottstaina zjavil, zmizli bez stopy. Ak by sa Vám však jeho postava zjavila na hladine rieky Ohře, nemusíte sa báť, práve naopak, znamená to, že vás čaká rok hojnosti.
Tip na zájazd: Slávne Karlove Vary – Becherovka, kúpele, skláreň, záhadný zámok

Zámok Kroměříž

- je jednoznačne dominantou mesta. Natáčal sa tu film Amadeus a niektoré scény z filmu Mária Terézia. Uchvátia vás reprezentačné a obytné priestory zámku, ktoré patria k najhodnotnejším zámockým interiérom strednej Európy. Odporúčame vyjsť hore na zámockú vežu. Odmenou bude pre Vás výborný výhľad na samotný Kroměříž a ulovíte tu perfektné fotografie. Okrem zámku a historického centra mesta sa prejdite Podzámskou záhradou a neskôr navštívte Květnú záhradu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie diela v celosvetovom merítku.
Tip na zájazd: Kvetinový Kroměříž - palác, záhrady a výstava kvetov

Pražský hrad

- je najvýznamnejšia pamiatka Prahy i celého Česka. Je sídlom prezidenta a miestom, kde sú pochovaní českí panovníci a uložené korunovačné klenoty.  Podľa Guinessovej knihy rekordov je Pražský hrad najväčším súvislým hradným komplexom na svete a rozkladá sa na ploche takmer 70 000 m2. Praha, stovežatá kráska na Vltave, patrí medzi top turistické destinácie. Navštevujú ju turisti z celého sveta. Víkend v hlavnom meste Českej republiky je určite tou správnou voľbou.
Tip na zájazd: Víkend v zlatej Prahe, v meste tisícich veží

Zámok v Českom Krumlove

- patrí po Pražskom hrade k druhej najväčšej šľachtickej rezidencii v Českej republike. Prehliadka zámockých komnatách, záhrad a ďalších miest celého areálu zanechá u Vás pocit, že ste sa ocitli v dobách, kde sa prechádzala šľachta. Rozprávkovo krásne stredoveké mesto Vás očarí svojimi uličkami, malými obchodíkmi, kaviarňami, múzeami, reštauráciami so svojou špecifickou atmosférou. Ak zavítate do Českého Krumlova, určite sa oplatí ísť pozrieť aj do Českých Budějovíc alebo na zámok Hluboká.
Tip na zájazd: Južné Čechy – kraj rozprávkových zámkov, piva a dobrého jedla

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy