Rozhovor s Miškou, sprievodkyňou CK PRIMA TRAVEL
Z každého rožka-troška
14.05.2019
Rozhovor s Miškou, sprievodkyňou CK PRIMA TRAVEL

Rozhodli sme sa vyspovedať Mišku, sprievodkyňu CK PRIMA TRAVEL, s ktorou spolupracujeme už 5 rokov. Začali sme zájazdom do Ríma a našou spoločnou láskou je Taliansko.

Ahoj Miška, máme pre Teba pripravených 13 rýchlych otázok. Ak by si si mala vybrať , čo uprednostníš ? Mesto, pláž alebo hory ?

Určite mesto. Veľmi rada sa túlam novými mestami a spoznávam kultúru. Mám rada architektúru, históriu, múzeá, pozorovanie ľudí, takže mesto je pre mňa ideálne.

Cestuješ radšej autobusom alebo lietadlom ? 

Rada cestujem aj autobusom, nerobí mi to takmer žiadny problém, aj keď v noci nespím a ďalší deň v pohybe býva preto náročný. Najradšej však využívam lietadlo, lebo je to najpohodlnejší spôsob dopravy.

Čo Ťa priviedlo k práci sprievodcu? 

K práci sprievodcu ma priviedla náhoda. Keďže pracujem ako prekladateľka a tlmočníčka z taliančiny, oslovila ma priamo jedna cestovná kancelária prostredníctvom mojej webovej stránky, či to nechcem vyskúšať. Ponuku som s radosťou a očakávaním prijala. Táto práca ma skutočne nadchla. Kurz sprievodcu cestovného ruchu som mala urobený už od vysokoškolských čias, len som tieto vedomosti dovtedy nevyužila.

Ktoré štyri miesta sprevádzaš úplne najradšej ?

Špecializujem sa na Taliansko, ktoré mi je aj jazykovo blízke a cítim sa v tejto krajine ako doma. Tu jednoznačne vedie Toskánsko a z miest Florencia, je to moja srdcovka. Potom Neapol, čo síce nebola láska na prvý pohľad, ale o to mám toto chaotické a inšpiratívne mesto radšej. Blízke mi je aj Miláno a Rím.

Čo  Ťa motivuje na sprevádzaní?

Najviac ma motivuje možnosť cestovať a sprostredkovať  svoje vedomosti a poznatky ďalším ľuďom, previesť ich zaujímavými miestami, ukázať im to, čo nepoznajú.

Čo je pre Teba na práci sprievodkyni najnáročnejšie ?

Najnáročnejšie je vyhovieť všetkým klientom, pretože to nie je možné. Ako sa hovorí - koľko ľudí, toľko chutí. A tu to platí na 100%. Okrem toho každý má vlastnú optiku, ktorou sa na veci pozerá.

Čím Ťa klienti na zájazde najviac potešia?

Najviac ma klienti potešia, keď si so sebou na zájazd pribalia dobrú náladu a bezprostrednosť. Keď dokážu byť tolerantní a brať veci s nadhľadom.

Prezraď Tvoje tri obľúbené jedlá/nápoje v zahraničí ?

Talianska kuchyňa je veľmi populárna snáď v každej krajine. Zbožňujem „risotto alla milanese“ s lahodným a jemným šafranom, vždy ochutnávam tradičnú sladkú dobrotu „babá“ v Neapole, ktorá je nasiaknutá rumom a ako aperitív večer odporúčam Aperol Spritz s processom prípadne ako digestívum po výdatnom obede limoncello.

Čo všetko pre Teba znamená cestovanie?

Cestovanie otvára myseľ, dáva človeku slobodu a pomáha získavať nadhľad. 

Kde si bola naposledy na súkromnom výlete ?

Naposledy sme boli s rodinou v Martine na wellness pobyte, tiež na turistike na Poľane, kde je nádherná príroda a hlboké lesy a jeden z najväčších vodopádov v Strednej Európe.

Kde máš naplánované súkromne vyraziť ? 

Plánujeme dovolenku v Anglicku a Škótsku. Chceme spoznať anglický vidiek a tunajšie hrady.

Máš nejaký veľký cestovateľský sen ?

Mojím cestovateľským snom je Škandinávia, ale aj Kanada a rada by som navštívila Nový Zéland.

A na záver, prezraď zopár otázok od klientov, prípadne príhod, ktoré Ťa rozosmiali.

Najvtipnejšia otázka zaznela pri vystúpení z metra v Ríme na stanici San Pietro - Musei Vaticani, odkiaľ sa dá najlepšie dostať na námestie Sv. Petra . Keď sme prichádzali k námestiu, ľudia sa logicky zbiehali zo všetkých smerov a klientka sa neustále pýtala, odkiaľ tí ľudia prichádzajú, ako sa tam dostali, a prečo my nejdeme z tých smerov ako iní turisti ???

Zaskočil ma aj mladý klient v žabkách s plážovou taškou na pleci, ktorý sa ma vo Florencii spýtal, kde si môže zaplávať? Jemne ma tou otázkou šokoval, lebo Florencia skutočne ponúka mnohé „vychytávky“, ale kúpaliská to nie sú :) Na takéto otázky sa ťažko hľadá duchaplná odpoveď. 

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy