TOP miesta, ktoré musíte v Aténach vidieť
Grécko
08.05.2019
TOP miesta, ktoré musíte v Aténach vidieť

Atény sú hlavné mesto Grécka a regiónu Attika. Miesto bohov, mýtov a legiend. Samotné mesto má pomenovanie podľa legendy, kedy sa medzi sebou bili dvaja bohovia a to bohyňa múdrosti Aténa a boh morí Poseidon. Bojovali medzi sebou o to, podľa koho budú samotné Atény pomenované a preto dali ľuďom dary. Na jednej strane Aténa si silou dupla do zeme a po celom Grécku začali rásť olivy a na druhej strane Poseidon zaťal svoj trojzubec do skaly a začala tiecť slaná voda morí. Ľudia prijali za dar olivy a preto je hlavné mesto pomenované po bohyni Aténe. Ak chcete byť aj vy blízko ku gréckym bohom, poďte na letecký zájazd do Atén s CK PRIMA TRAVEL a určite nevynecháte TOP miesta, ktoré musíte v Aténach vidieť.

Čo určite nevynechať v Aténach ?

1. Začneme samotnou Akropolou. Kto nenavštívil Akropolu, ani v Aténach nebol. Je to symbol Atén, miesto legiend, príbehov či mýtov.

Výstup na Akropolu je poprepájaný viacerými zaujímavosťami: Dionýsove divadlo, divadlo Herodesa Atického či Propylaia / Propylaie, vo vrchnej časti nájdete chrám venovaný Aténe, Panthenon, chrám, ktorý prežil antických Grékov, Rimanov, chrám, ktorý sa zmenil na kostol, mešitu či dokonca vojenskú pevnosť.

Ďalej zvyšky chrámu venovanému Aténe Víťazstva, Erechtheion, chrám známy krásnymi ženami v tvare stĺpu, Karyatides, venovaný Poseidonovi a Aténe. Ako málo kto vie, na Akropolu si môžete  so sebou zobrať len čistú vodu, žiadne alkoholické či iné nealkoholické nápoje. Po skončení prehliadky Akropoly si nezabudnite spraviť fotografie z vrchnej časti, kde uvidíte mesto ako na dlani. 

2. Medzi gréckou Agorou a Akropolou sa nachádza skala, menšia vyvýšenina Areopág / Areopagus, miesto z ktorého kázal apoštol Pavol Aténčanom.

3. Plaka, typická aténska časť s malými domčekmi, tavernami a obchodíkmi, vhodné miesto na obed, večeru či malé posedenie. Určite tam vyskúšajte typickú grécku musaku s pohárom retsiny, bieleho vína so živicou.

4. Grécka Agora, miesto, kde sa rodili začiatky demokracie, stoickej školy, ale aj prvých verejných toaliet. Vstup do Gréckej Agory je buď z vrchnej časti, ktorý sa nachádza neďaleko Akropoly, alebo potom zo spodnej časti, ktorá sa nachádza v blízkosti časti Monastiraki. Pri vstupe zo spodnej časti sa nachádza múzeum, určite ho navštívte. Môžete pozorovať predmety, ktoré sa používali v kuchyni, v bežnom živote, detské hračky, či rituály pochovávania. Z vrchnej časti budete mať krásny výhľad na Thiseio, Hefaistov chrám, jeden z najlepšie dochovaných antických chrámov v oblasti. Počas nedele sa neďaleko spodného vstupu nachádza blší trh a trh so starožitnosťami , či ručnými výrobkami. Ak by ste pokračovali rovno od spodného vstupu tak približne za 8 minút prídete na Keramaikos, miesto kde sa vyrábala keramika a nájdete tam jedny z najstarších náhrobkov. Za návštevu stojí aj múzeum, kde nájdete predmety z Panatea hier, z keramiky a pohrebníctva.

5. Rímska agora s vežou vetrov - malý archeologický priestor je známy vďaka veži, ktorá fungovala ako vodné a slnečné hodiny s reliéfmi bohov vetra. V blízkosti sa nachádza Metropolitný kostol a Hadriánová knižnica, jedna z najdrahších budov v dobe výstavby. Rímsky cisár Hadrián neskutočne miloval Atény a dal vystavať niekoľko podlažnú budovu so 100 stĺpmi vo vonkajšej časti. 

6. Ak chcete ísť na dobrý gyros, tak choďte na Monastiraki, do reštaurácie Bairaktaris a ak hľadáte dobrú kávu, tak potom Oreo Ellas, najstaršie kafénio v oblasti, kde z vrchnej časti vidíte samotnú Akropolu. Ak by Vám ani tento výhľad nestačil, tak cez cestu z námestia v Monastiraki sa nachádza 360° Cocktail bar - káva aj s výhľadom. Kto má rád Hard Rock Café, tak ho nájdete práve v tejto štvrti. Štvrť je známa aj vďaka nespočetným obchodom a ak hľadáte kožené výrobky, tak ste na správnom mieste. 

7. Byť Aténčanom znamená sa ísť pozrieť do štvrtí bez turistov a to Kyfissia či Kolonaki. V kaviarničkách a reštauráciách na Kolonaki môžete ľahko stretnúť gréckych hercov či spevákov.

8. Chrám Dia Olympského, Panatejský štadión a Hadriánov oblúk - tri miesta, ktoré nájdete vedľa seba, prejdete cez Hadriánov oblúk, vstúpite do chrámu Dia Olympského a za chrámom sa nachádza štadión, ktorý z antiky prežil až do dnešných dôb, dokonca sa tam konali aj Olympijske hry v roku 2004. Ak si chcete domov doniesť suvenír v podobe repliky antických šperkov, navštívte suvenírový obchod v areáli chrámu Dia Olympského. 

9. Po dlhých prechádzkach si odpočiniete v Kráľovských záhradách, ktoré založila kráľovná Amália. Nachádzajú sa blízko hlavného námestia Syntagma. V záhradách sa nachádza kongresové centrum Zappeion, vybudované dánskym architektom T. Hansenom.

V záhradách nájdete stromy pomarančov, mandariniek a aj prechádzajúce sa suchozemské korytnačky. Na námestí Syntagma sa nachádza počas Vianoc vianočný stromček a pred budovou parlamentu si nenechajte újsť výmenu stráži, tzv. Evzones, ktorý sa menia vždy v celú hodinu a výmena prebieha v pochodovo-tanečných rytmoch.

Evzones majú väčšinou na sebe oblečenú bielu sukňu zloženú zo 400 častí, čo zobrazuje 400 ročnú okupáciu Turkov v Grécku, ale počas sviatkov, pamätných dní či zimných mesiacov sa uniforma gardy mení. Z námestia Syntagma pri Mc Donald občerstvení sa nachádza ulica Ermou, miesto vhodné na nákupy, jedná sa aj o prepojenie medzi časťou Monastiraki a Syntagma námestím.

10. Lykavitos/ Lycabettus, pahorok, kde vidíte celé Atény, dokonca aj samotná Akropola je nižšie ako vy, najvyšší bod Atén, kde sa vo vrchnej časti nachádza malý biely kostolík venovaný sv. Jurajovi. Pre tých, ktorí majú problém s chôdzou, tak pod stúpaním sa nachádza lanovka za 7 EUR, ktorá Vás vyvezie až na samý vrch, kde sa okrem kostolíka nachádza aj úžasný výhľad a reštaurácia spojená s kaviarňou, kde počas studeného či sychravého počasia vyskúšajte rakomelo, rakija s medom. 

Ale nielen toto sú Atény, ak Vám vydá čas, choďte sa pozrieť na prístav Pireos, najväčší prístav Grécka.

Ďalej sa zastavte v novom Olympijskom štadione, kde sa konali Olympijské hry v roku 2004, alebo využite možnosti fakultatívnych výletov na chrám Poseidona - Sunio, archeologické centrum Mykény so známymi zlatými maskami, či obrovské divadlo a Asklépiov chrám v Epidavre. Za spomenutie stojí aj prvé hlavné mesto Grécka Nafplio, či ostrovy Aegina, Salamina, Xalkida.

Nina Čunderlíková

Tipy na zájazdy