Tropicárium v Budapešti, objavte čarovný podmorský svet
Maďarsko
28.04.2019
Tropicárium v Budapešti, objavte čarovný podmorský svet

Mala som dávny cestovateľský sen. Nie je to žiadne vzdialené miesto, kam sa lieta 12 hodín. Je dokonca celkom blízko, v susednom Maďarsku. Z fotiek na internete mi učaroval svet pod vodou, aký môžete vidieť v Tropicáriu v Budapešti. 

Tropicárium sa nachádza v nákupno – zábavnom centre Campona na ploche približne 3 000 m2. Nie je veľké, ale koncentrácia žralokov, rají, aligátorov, rýb a korytnačiek na tomto mieste je ohromná. Ponorte sa do sveta zvierat, ktoré vzbudzujú obdiv či rešpekt u ľudí celé stáročia.Ryby, rybky, rybičky

V akváriách zhliadnete pestrofarebné rybky z koralových útesov, všemožné morské ryby, ale aj ryby zo sladkých vôd Afriky či Ázie. Každé z akvárií je efektne vybavené, niekde je voda mútna, niekde priezračná, dôležité sú vhodné podmienky pre tieto nemé živočíchy. Zahliadla som aj pirane. Možno prvýkrát v živote. Zuby ostré ako ihličky. Ale nie o týchto zuboch som chcela. Sú tam totižto ešte majitelia ostrejších a väčších zubov. Sú nimi až dvojmetrové žraloky.

Nádherne som ich videla v 1,4 mil. litrovom akváriu, ktoré je navyše vybavené 11- metrovým panoramatickým tunelom. Úžasný zážitok ! Mnohí návštevníci chceli obdivovať týchto žralokov či veľké raje, tak som si našla svoje miestečko a z blízka si obzerala tieto tvory. Patria síce k najnebezpečnejším rybám v mori, avšak stretu sa báť nemusíte, sklo je dostatočne hrubé. Ak prejdete tunelom, čakajú na Vás stoličky, kde si oddýchnete a máte možnosť pozorovať žraloky z inej perspektívy.

V Tropicáriu sa môžete rýb aj dotknúť. Neveríte? Ani ja som neverila, pokiaľ som sama nepohladkala raju. V objekte je situovaná veľká kaďa, v ktorej plávajú raje. A stovky rúk čakajú na to, kým priplávajú na hladinu, aby sa ich mohli dotknúť. Mňa to stálo síce mokrý rukáv, ktorý však rýchlo uschol, ale zážitok ostane. A viete, že raje majú celkom príjemnú, hodvábnu kožu? Určite vyskúšajte.

Dažďový prales priamo v Budapešti

Áno, priamo v Budapešti, priamo v obchodnom centre a priamo v Tropicáriu. Zažite tropickú klímu, vlhkú a teplú a vychutnajte si pohľad na exotické rastliny a živočíchy. Počas mojej návštevy zrazu začalo hrmieť. Po chvíľke sa spustil dážď. Ako v ozajstnom pralese.

Nemajte obavy, Vy mokrí nebudete. Tento dáždik ocenili hlavne jeho obyvatelia – krokodíly, ryby, korytnačky či vtáky. Celý dažďový prales je vysoko fotogenický, vznikajú tam nádherné zábery. Ako zo skutočnej džungle.

Ja som sa tiež práve fotila, keď som si všimla, že na mňa z hladiny hľadí pár očí. Patrili krokodílovi, ktorí po chvíli vyšiel na breh vychutnať si spomínaný dážď. Bol ozaj veľký. Ešteže je tam to sklo :-) 

Popri ZOO stíhate aj nákupy

Keď budete odchádzať z Tropicária, plní dojmov sa prejdete cez obchod, kde si môžete kúpiť plyšové zvieratká, magnetky, kľúčenky a iné spomienkové predmety, ktoré Vám budú spoľahlivo pripomínať tieto chvíle. A nakoľko sa akvárium nachádza v nákupnom centre, možno Vás zlákajú aj obchody známych značiek. Alebo si sadnete v jednej z kaviarní na kávu a koláčik. Vaše ratolesti sa tiež nebudú nudiť, sú pre nich po celom centre pripravené hry, puzzle či maľovanie na tvár. Ideálne strávený čas. Tak už moje srdiečko nepiští, sny si predsa treba plniť. Navyše, už nemusím pozerať fotky z internetu, už mám svoje vlastné - fotky aj spomienky. Vydajte sa na exkurziu do podmorského sveta či tropického pralesa s CK PRIMA TRAVEL. Spoznajte zaujímavé živočíchy, okúste tropické podnebie a nakúpte si suveníry pre svojich najbližších.

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy