Aká je Veľká noc na ostrove Korfu ?
Grécko
16.04.2019
Aká je Veľká noc na ostrove Korfu ?

Ak chcete zažiť niečo netradičné, príďte sa pozrieť na Korfu. Určite neoľutujete. Nemôžete však hľadať žiadne oblievačky či korbáče. Veľká noc na Korfu je tá najkrajšia v Grécku a je to jedna neskutočná slávnosť a oslava. Sviatky rodiny, priateľov a viery. 

Veľká Noc začína karnevalom od štvrtku, kedy konzumujeme všetko, čo bolo pripravené na grile, tzv. Tsiklopempti. Stretávame sa v tavernách alebo doma. Nesmieme zabudnúť ani na masky, je to predsa prvý deň karnevalu - od Benátskeho karnevalu až k „obyčajnému“ karnevalu s alegorickými vozmi. V tretiu nedeľu končí karneval a nasledujúci deň, v čistý pondelok „Katharideftera“ začína obdobie pôstu, ktorý sa spravodlivo dodržuje a po skončení dní prichádza Veľká noc. Slávnostný týždeň je spojený s viacerými hudobnými predstaveniami.

Nepredstavujte si žiadne rockové koncerty, jedná sa o orchestrálne skupiny, ktoré prechádzajú cez mesto. Vyvrcholením je Veľkonočný piatok a sobota. 

Na Veľkonočný piatok sa hlavná promenáda prezlečie do purpurového svetla a v nočných hodinách sa hrá „adagio“, jedná sa o ťažký tón, kedy nám hudba poukazuje na smrť Ježiša. Orchestre prechádzajú jeden za druhým cez promenádu vystavanú Francúzmi, kópia Rue de Rivoli a k tomu benátske budovy a palác z britskej doby je nezabudnuteľný zážitok podčiarknutý purpurovou farbou svetiel. 

Veľkonočná sobota je už veselšia a začína rozbíjaním tanierov. Kto nepozná zvyk, tak si pripadá ako v nejakej talianskej rodine, všetko lieta. Presne o 11.00 sa vyhadzujú „boty“.

Pomenovanie, ktoré Vás napadne pre topánky, ale jedná sa o červené amfory, vázy, kde je napísané „kalo pasxa“, čiže Veselú Veľkú Noc. A následne sa zbierajú črepy.

Tento sviatok nadviazal na predchádzajúce zvyky, kedy sa vyhadzovali staré taniere v domácnosti, čo bolo symbolom, že staré odchádza a prichádza nové. Potom sa muselo zahryznúť do kľúča od domu, aby bolo zdravie a šťastie v domácnosti.

Vo večerných hodinách prichádza to najkrajšie. „Xristos anesty“ ako sa zdravia, „Ježiš vstal z mŕtvych“. Po omši sa vychádza so svetlom a každý si odpaľuje oheň na svoju sviečku. Desaťtisíce ľudí stojí na námestí, držia horiace sviečky a čakajú na čítanie evanjelia a do toho ohňostroj, neskutočný mrazivý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Po sviečkach prichádzajú vajcia. Varené vajcia červenej farby slúžia na hru - ťukanie škrupiny. Ten ktorému v súboji praskne škrupina, prehral. Typickým jedlom počas Veľkej Noci je polievka „magirica“, jahňacina, vianočka a cukrovinky „kourabiedes“.


Veľká noc na Korfu je najkrajšou v Grécku, ale oplatí sa navštíviť tento nádherný zelený ostrov aj počas roka. Milovala ho nie len cisárovná Sissi, ale bol odjakživa miláčikom mnohých známych osobností. Nechajte sa zľákať krásou smaragdového ostrova aj vy a vyberte sa na zájazd s CK PRIMA TRAVEL. 

Nina Čunderlíková

Tipy na zájazdy