Neuschwanstein, jeden z najslávnejších zámkov na svete
Nemecko
13.04.2019
Neuschwanstein, jeden z najslávnejších zámkov na svete

Som z generácie, ktorá vyrastala na rozprávkach Walta Disneyho. Dobre si pamätám na Popoluškin zámok, ktorý bol ozaj krásny. Ak ste boli v Disneylande, chápete, o čom hovorím. Odkiaľ však Disney čerpal inšpiráciu? Aj jeho fantázia má hranice, tento zámok skutočne existuje! A pretože originál je vždy len jeden, viete, kde sa nachádza ?
 

Miesto, kde sa premieňa rozprávka v skutočnosť

Ten čarovný zámok sa volá Neuschwanstein. Stavba, pre Slováka s krkolomným názvom, bola vrcholným dielom kráľa Ludwiga II., milovaného pospolitým ľudom, nenávideného vládou pre jeho nezáujem o politiku. Kontroverzný politik však miloval hudbu a poéziu, zvlášť opery Richarda Wagnera. Dokážete si predstaviť romantické výjavy z Wagnerových opier na stenách ? V zámku ich zaručene uvidíte. Neuschwanstein sa týči nad dedinkou Schwangau.

Ak sa tam vyberiete, v hrade zhliadnete 14 miestností, z ktorých je každá iná. Mňa najviac zaujala trónna sieň. Krásny byzantský štýl, na motívy Hagie Sofie v Istanbule, si získa každého. Paradoxom je, že v nej nikdy žiaden trón nebol.

V koncertnej sále sme „testovali“ akustiku, ktorá je skutočne pozoruhodná. Vo všetkých miestnostiach sa to hmýri legendami, mýtmi a rytiermi. Mala som pocit, akoby Ludwig II. chcel zastaviť čas. Vedzte, že zámok je pomerne mladý, postavili ho stavebnými technológiami 19. storočia. Inšpiráciou boli síce stredoveké rytierske hrady, avšak tento má aj toaletu, tečúcu vodu, kúrenie či modernú kuchyňu. No čo si viac priať ? Ak vykuknete z okien, určite neprehliadnete krásnu panorámu okolia. Zaujímavosťou je, že všetky miestnosti sme videli tak, ako ich videl Ludwig II. do svojej smrti. Hrad nikdy nebol dokončený. 

Hovorí sa, že Neuschwanstein je zakaždým iný. Záleží od lomu svetla, fázy dňa alebo ročného obdobia. Aby som si to overila, vybrala som sa na 20 minútovú prechádzku na most Marienbrűcke. Je to miesto, odkiaľ vidíte celý objekt, vznikajú tam tie najkrajšie fotografie hradu. Určite ho nevynechajte!

Kde sa rodili plány na stavbu Neuschwansteinu ?

V spomínanej dedine Schwangau je aj rodný zámok Ludwiga II. – Hohenschwangau. Stojí na kopci, skoro naproti tomu slávnejšiemu. Vznikol taktiež v 19. storočí, na mieste vtedajšej zrúcaniny. Stavbu inicioval sám Maximilián II., Ludwigov otec.

Pri návšteve hradu sa dozviete zaujímavé pikošky z detstva panovníka. Určite neprehliadnete halu hrdinov, ktorá je najväčšia a najpompéznejšia v celom sídle. Zvláštna je aj izba kráľovnej, ktorá sa celá nesie v orientálnom štýle. Avšak najpútavejšou je miestnosť so žiarivými hviezdami a mesiacom. Kto tu prebýval ? Pokiaľ ste odpovedali Ludwig II., máte pravdu. Jeho excentrickosť sa prejavila už v mladosti. Prehliadku si určite užijete, primerane sa však oblečte, v hrade je pomerne chladno, čo však v letných horúčavách nemusí byť na škodu. 

Príjemná prechádzka po dedine s nákupom suvenírov

Na oba hrady sa dostanete príjemnou prechádzkou do mierneho kopca. Ak chcete nadobudnúť ozaj kráľovský pocit, vyvezte sa na koči.

Buďte však presní, nakoľko pred vstupom do hradov sú turnikety, ktoré sú načasované na presnú hodinu a minútu vášho vstupu. Po prehliadke som vstrebávala dojmy spoznávaním okolia. Objavila som Múzeum bavorských kráľov aj blízke jazero.

Suveníry, ktoré vám budú pripomínať vašu návštevu, si zakúpite v početných malých obchodoch. Moju pozornosť tradične upútali magnetky a pero. Zobrala som si ho do práce a teraz si pri každom písaní spomeniem na tento výlet :) Ak vyhladnete, v reštauráciách si máte možnosť pochutiť na tradičných bavorských špecialitách, ale aj na talianskej pizze. Musím konštatovať, že Neuschwainstein je naozaj krajší v skutočnosti ako v rozprávke.

Nie je nad to, vidieť ho na vlastné oči, dotknúť sa ho, či nasať jeho atmosféru. So zámkom sa viaže aj životný príbeh panovníka Ludwiga II. Pre niekoho bol bláznivý, pre niekoho bol svojský, ale pre mnohých bol inšpiratívny. Avšak verte mi, po zájazde Bavorské zámky s CK PRIMA TRAVEL sa naučíte vysloviť slovo Neuschwanstein jedným dychom, lebo budete chcieť pomenovať túto fantáziu :)

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy