Ideálny 1-dňový výlet - zámok Schönbrunn, záhrady a ZOO
Rakúsko
29.03.2019
Ideálny 1-dňový výlet - zámok Schönbrunn, záhrady a ZOO

Veľmi rada si prezerám svoje fotoalbumy. Vždy to dýcha nostalgiou a nájdem aj skryté detaily na fotkách. Takto som narazila aj na fotky z výletu zo Schönbrunnu a priľahlej ZOO vo Viedni. Musela som sa usmiať :-) Mix poznávania histórie, štýlu bývania smotánky spolu s prechádzkou v prekrásnych záhradách či zábava v ZOO vo mne vyvolalo príjemné spomienky. Boli ste už vo veľkolepom zámku Schönbrunn?

Viedenský Versailles alebo ako bývala cisárovná Sissi ?

Schönbrunn je barokovým zámkom na predmestí Viedne, jedna z najnavštevovanejších pamiatok tohto mesta. Impozantná stavba si Vás získa svojou zlatožltou farbou, symbolom vtedajšej ríše. Nachádza sa v ňom 1 440 miestností, pozrieť môžete 45 z nich. Nakoľko je zámok veľký, vladári a ich hostia potrebovali aj 200 kuchýň. Pôvodný zámer bolo postaviť lovecký zámoček, avšak neskôr sa rozširoval a slúžil ako letné sídlo.

Bol domovom mnohých významných Habsburgovcov – Márie Terézie či cisára Františka Jozefa I. s manželkou, známou ako Sissi. Nielenže pri návšteve si všimnete majestátnosť zámku, ale uchváti Vás aj tá krása vo vnútri. Krásne rokokové zariadenie s ornamentmi zo 14-karátového zlata Vám vezme dych. Prechádzala som jednotlivými sieňami s audiosprievodcom pri uchu a nadchýňala sa nad obdivuhodným umením, ktoré dokázali predviesť majstri toho času. To všetko bez techniky, ako poznáme dnes ! Drevo, kov, látka či sklo. Všetky tieto materiály boli použité.

Spoznala som tajomné komnaty, honosné spálne, súkromné priestory Sissi, či známu Zrkadlovú sálu. Vedzte, že ak túto sálu navštívite, ocitnete sa na tom istom mieste, kde svojho génia predvádzal aj šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart. Nie nadarmo je táto pamiatka zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A tak, presvedčte sa na vlastné oči, je krajšia ako Versailles?

Krásne záhrady kam až oko dovidí

K zámku neodmysliteľne patria aj francúzske záhrady. Rozľahlý areál upravenej zelene a fontán s architektonickými dielami.

Najideálnejší čas na návštevu je na jar a v lete, kedy sú krásne zakvitnuté a poskytujú farebné potešenie pre oči. Ja som ich prešla celé, oddýchla som si na lavičkách, ktoré sú k dispozícií v celom areáli. Pokiaľ už nebudete vládať, alebo chcete spraviť radosť najmenším, nastúpte do vláčika.

Uvidíte celé záhrady po ich obvode. Do iného sveta Vás zavedie labyrint, nie, aby ste sa stratili ! Úchvatným dielom je aj Glorietta, pôvodne pamätník, pripomínajúci víťaznú bitku pri Kolíne. Dnes je tam útulná kaviarnička, kde som si dala espresso, rozjímala a mala nádherný výhľad na celú panorámu záhrad na konci zakončenú samotným Schönbrunnom. Veľmi fotogenické!

Vstúpte do ZOO, kde mal prístup len cisár

Súčasťou záhrad je aj najstaršia ZOO v Európe, funguje od roku 1752. Pôvodne do nej mali vstup iba príslušníci cisárskej rodiny. Využite možnosť, že už je dostupná pre všetkých a vydajte sa na exkurziu niekoľkými klimatickými pásmami, popri ktorých uvidíte cez 600 druhov živočíchov.

V samotnej ZOO je niekoľko rôznych pavilónov. Ich návštevou sa prenesiete do dažďového pralesa, púšte či polárnych oblastí. Naživo uvidíte polárne medvede, levy, tučniaky, slony či pandy. Práve pandy, dovezené z Číny, sú veľkou pýchou tejto ZOO. Videla som ich, boli roztomilé a boli tak blízko, že keby tam nebolo sklo, tak ich pohladkám :)

Veľmi ma zaujal aj pavilón hmyzu. A to veľmi hmyz nemusím. Ale bolo tam niečo, čo sa mi páčilo. Mravce. Áno, čítate dobre, práve mravce. V jednej miestnosti je umiestené terárium so „stavebným“ materiálom a v druhej prázdne terárium, kde si mravce stavajú mravenisko. Celé je to prepojené priesvitnými trubkami, čiže vidíte, ako mravce nesú listy či kúsky drievka. Zaujímavé divadlo prírody. Dokonca som sa tam na konci bola pozrieť ešte raz, ako pokročili s mraveniskom. No, v teráriu bolo viac drievok a viac listov. Nezaháľali. Rada spomínam aj na  tmavú jaskyňu, kde Vám niečo preletí okolo hlavy. Nezľaknite sa, sú to len voľne pustené netopiere. Zažijete skutočné zážitky, otvoria sa Vám obzory, spoznáte faunu a flóru z celého sveta, zatiaľ čo ste stále vo Viedni. Geniálne !

Možno budete vyčerpaní poznávaním, ohúrení nádherou zámku alebo fascinovaní tými najneuveriteľnejšími tvormi v ZOO, ale pokojne sa Vám môže stať, že potom, pri prezeraní fotoalbumov, sa budete usmievať aj Vy :-)

Erika Štajerová

Tipy na zájazdy