Lesk a život v Monaku
Francúzsko
27.03.2019
Lesk a život v Monaku

Dostupnosť z rôznych kútov sveta

Exkluzívna pozvánka do „daňového raja“ s rozlohou 2,02 km štvorcových, ktorý sa nachádza na brehu Stredozemného mora na Azúrovom pobreží. Hneď po Vatikáne, ako jeden z najmenších štátov na svete, stráži si svoju nezávislosť od sveta od roku 1297 a vládu nad ním drží rodina Grimaldi. Monacké kniežatstvo a jeho aktuálny panovník, Albert II. riadi štát, ktorý je zároveň aj mestom. Napriek svojej minimalistickej rozlohe, mesto-štát má vlastný heliport, stanicu rýchlovlaku TGV (train de grande vitesse), tiež je ľahko dostupný k letisku v Nice vzdialenému asi 20 km na území Francúzska.

Ak sa rozhodnete prísť autom, možnosť zaparkovať je v 40 parkovacích garážach s asi 15 500 parkovacími miestami. Úplne skvelé je, že prvú hodinu máte vždy zadarmo, ostatné hodiny sa platia bez ohľadu na to či je deň alebo noc.  Ak si chcete pozrieť celé mesto, viete to stihnúť v priebehu niekoľkých hodín. Ak ste väčší dobrodruhovia, dali by sa ľahko stihnúť aj tri štáty za jeden deň. Na raňajky si dať "croissant" (sladký rožok) vo Francúzsku, na obed "Stocafi" (ryby s paradajkovou omáčkou) v Monaku a na večeru "spaghetti bolognese" (špagety s bolonskou omáčkou) v Taliansku. Ako super bonus je tu celoročne príjemné počasie, mierne zimy a leto zaliate slnkom, počas roka prší okolo dvoch mesiacov. A nemusíte sa vôbec obávať, že sa nedohovoríte. Hoci je úradným jazykom francúzsky jazyk, väčšina obyvateľov hovorí po anglicky.

Luxus a čistota

To, čo som si všimla ako prvé v meste, je neuveriteľná čistota. Tiež po prvých krokoch určite zachytíte, že všade, kam oko dovidí, sú zaparkované drahé a luxusné autá takých značiek, že by sa nemusel hanbiť ani prestížny medzinárodný Autosalón. Z takmer 40 000 obyvateľov je prevažná väčšina cudzincov hlavne zo športového alebo kultúrneho prostredia, domáce osadenstvo tvorí len niečo vyše 24 %. Možno sa Vám pošťastí stretnúť niektorú z tenisových špičiek, jazdcov Formuly 1, alebo sa zrazíte s naším Peťom Saganom, ktorý tu tiež býva. 

Čo určite nevynechať v Monaku?

Aby ste z Monaka odišli nadšení a odniesli si najkrajšie okamihy z mesta, určite nevynechajte kultové miesto na kopci, prestížne kasíno v štvrti Monte-Carlo, ktoré sa od roku 1865 hrdo týči v architektonickom štýle tzv. "Belle Époque" postavené architektom Charles Garnierom, čo tu postavil aj Opéra de Monte-Carlo.

Vyskúšať hrať môžete už od 5 € v peňaženke. Nenašli ste odvahu vstúpiť ? Ulovte si teda aspoň zopár krásnych záberov v exteriéri, v záhrade pred kasínom si poľahky vyberiete úžasnú dekoráciu v podobe palmových listov alebo pestrých kvetov. Možno Vám padne do oka sympatická socha Adama a Evy v bacuľatom prevedení od Fernanda Botera.

Len pár metrov od kasína sa nachádza ďalší typický symbol mesta, originálna budova s okrúhlym pôdorysom Hôtel de Paris Monte-Carlo, ktorá má zadržať bohatých hráčov vychádzajúcich z neďalekého kasína. Mýtický hotel viac ako 150 rokov víta bohatých návštevníkov, najčastejšie biznismenov a podnikateľov. V hoteli je povestne známa famózna sála s názvom „Empire de l´Hôtel de Paris“, v ktorej sa odohrávali galavečierky,  vrátane svadobnej večere v roku 1956 kniežaťa Rainiera III. a Grace Kelly. Kľučky si tu podávali mnohé významné osobnosti ako Charles Chaplin, Jean Cocteau, Coco Chanel, vojvoda Cary Grant, či Salvador Dali. Aj po nich sem stále prichádzali a prichádzajú ďalšie postavy zo spoločenskej smotánky, medzi nimi napr. Winston Churchill, ktorý sa sem opakovane vracal do svojich obľúbených izieb. 

Palais Princier (Kniežací palác) by mohla byť ďalšia Vaša zastávka na potulkách po Monaku. Oficiálna rezidencia monackého kniežaťa, postavená v roku 1197 na skale vo výške asi 60 metrov nad Stredozemným  morom.

Od júna do septembra je možné pozrieť vnútorné zariadenie. V izbe Chambre d´York je umiestnený mramorový stôl v štýle Ľudovíta XIV., na ktorom sa podpisujú všetky najdôležitejšie dokumenty a rozhodnutia. Rovnako ďalšie priestory ako obývacia izba Mazarin a Chapelle Palatine (Palatínska kaplnka) patria k najviac vyhľadávaným miestam v rámci kniežacích izieb. I keď obrana Monaka patrí do protektorátu Francúzska, Compagnie des Carabiniers du Prince  (Spoločnosť kniežacích policajtov) má významné postavenie v ochrane paláca a najmä panovníka a jeho rodiny. Turisti zvyknú sledovať, podobne ako v Anglicku, výmenu čestnej stráže, odohrávajúcu sa každý deň o 11 hod. 55 min. Okrem iného majú tieto policajné zložky povinnosť sledovať aj čistotu mora. Spomedzi sakrálnych stavieb vyniká svojou románsko- byzantskou krásou katedrála Cathédrale Notre-Dame Immaculée de Monaco zasvätená Nepoškvrnenej Panne Márii.

Chrám je tiež miestom večného oddychu viacerých kniežat a členov z rodiny Grimaldi, vrátane Rainiera III. a princeznej Grace. Zvláštnosťou je, že na mieste sa nachádzajú dva samostatné organy, jeden sa nachádza v centrálnej časti a druhý v choruse.

Ak ste si nestihli vychutnať nádherné výhľady z kopca do prístavu s nádhernými reprezentatívnymi jachtami, neváhajte a zájdite si do výnimočnej záhrady Jardin Exotique de Monaco, kde budete mať možnosť vidieť viac ako 10 000 druhov rastlín, okolo 3000 druhov z toho sú kaktusy a sukulenty, mnohé v ohromných rozmeroch a staré aj viac ako 100 rokov. Alebo si zájdite na výhľad na plošine, odkiaľ sa Vám môže iba ak zakrútiť hlava z tej zelenej a sviežej nádhery okolo Vás.

Oceánografickom múzeu sa zasa prenesiete pod hladinu mora.  Od otvorenia  kniežaťom Albertom I. v roku 1910 je k dispozícii na obdiv viac ako 6000 rýb, 300 rybích rodiniek a okolo 6000 metrov štvorcových pre verejnosť. Múzeum sa angažuje vo vedeckej činnosti, vďaka jeho výskumom a aktivitám sa darí udržiavať mnohé morské druhy pri živote, aby sa celkom nevytratili.

Cirkusový festival najlepších z najlepších

Mne sa Monako spája aj s prenosom v TV a cirkusovým umením. Každý rok sa tu koná prestížny Festival international du cirque de Monte-Carlo (medzinárodný cirkusový festival) od roku 1974. Navyše býva tento festival prepojený s Ekumenickým týždňom modlitieb za jednotu kresťanov na Azúrovom pobreží.

Okolo rýchlych a drahých značiek áut

Prvá záležitosť sa krúti okolo nablýskaných športových tátošov a je sa veru na čo pozerať. Milovníkov štvorkolesových miláčikov sa darí každoročne ohúriť svojimi tvarmi, dizajnom, parametrami a v konečnom dôsledku aj cenami. V poradí Troisième édition du Salon International de l'Automobile de Monaco (tretí ročník  medzinárodnej automobilovej výstavy) prebiehal začiatkom marca tohto roku. Výstava sa zameriava na automobily s obnoviteľnými energiami, predovšetkým na elektrické, hybridné a hydrogénne. Spomedzi viac ako 50 značiek stačí spomenúť len zopár: Lamborghini, Rolls Royce, Ferrari, Bentley, Aston Martin, McLaren, Mercedes-Benz, Porsche, Tesla, Maserati, Lotus, Alpine, Pininfarina a ďalšie. Čo značka, to klenot. Vyberajte si.

Známejší a pomerne hojne navštevovaný fanúšikmi je okruh Formule 1 Circuit du Grand Prix de Monaco , kde rozhodne nie je núdza o skvelé športové zážitky. Svetovo známy okruh sa prvýkrát konal v roku 1950 a zvuky hlučných motorov nenechávajú nikoho chladným. Každý jazdec Formuly 1 sníva o tom, aby aspoň raz vyhral najťažší okruh Svetového šampionátu. Neopakovateľným zážitkom je pre všetky vekové kategórie divákov, preto máj býva v Monaku vždy rušný práve vďaku okruhu.

 

Viera Ďurčaťová

Tipy na zájazdy