Obľúbený ostrov cisárovnej Sissi
Grécko
16.01.2019
Obľúbený ostrov cisárovnej Sissi

Ostrov Korfu, známy aj ako ostrov cisárovnej Sissi, celým menom Elisabeth Eugénie Aurélie, ktorá prišla na ostrov po prvýkrát už v roku 1860 a následne na to sa tu v roku 1861 na ostrove liečila. Počas týchto dvoch období bola ubytovaná v paláci Mon repos na polostrove Kanoni a  vo vile Vrailla v Gastouri, kde si dala vystavať aj svoj zámok po tragickej udalosti v Mayerlingu, kedy jej syn Rudolf spáchal samovraždu.

Po tragickej smrti jej syna sa naspäť vrátila na Korfu, pretože malebné Korfu jej pripomínalo rodný Posenhofen a cisársku Viedeň z duše nenávidela kvôli podriaďovanej ťažkej dvornej etikete. Hlavným problémom bolo to, že všetci vedeli o všetkom,  aj o tom, že svadobná noc medzi ňou a Franzom sa uskutočnila až tretí deň po svadbe. Výstavba palácu Achillion trvala v období od roku 1889 a dokončenie nastalo v roku 1891. Palác Achillion bolo jedno z jej sídiel a v paláci sa Sissi zdržiavala až do roku 1898, kedy bola zavraždená. Toto miesto určite nemôžete vynechať pri Vašej návšteve ostrova Korfu.

Palác je dnes prehlásený za múzeum a pri jeho návšteve sa dozviete veľa informácií ako napríklad aj to, že palác si cisárovná sama navrhla, ale po dokončení sa jej nepáčil a pohrávala sa aj s myšlienkou o jeho predaji.

Prehliadka palácu trvá približne jednu hodinu, počas ktorej si prehliadnete prízemie a práve tu môžete vidieť skoro nedotknutú kaplnku. Pre mňa sú určite krajšou časťou zelené záhrady, ktoré sa skladajú zo spodnej a vrchnej časti.

Záhrady boli prerobené jeho druhým majiteľom, nemeckým cisárom Viliamom II.. Zo záhrad máte neskutočný výhľad na hlavné mesto a okolie, pri dobrej viditeľnosti vidíte aj do Albánska a na grécku pevninu. Kedže je palác otvorený celoročne, tak sa tam aj v zimných mesiacoch rada zastavím a strávim tam nejaký čas, čo mi dodáva pocit relaxu.

Po smrti cisárnovnej Sissi zdedila zámok jej najobľúbenejšia dcéra Mária Valéria, ktorá však o neho nemala záujem a tak bol zatvorený. Grécko - dánska dynastia pozvala na ostrov nemeckého cisára Viliama II., ktorého zatvorený zámok učaroval a dokonca sám prišiel žiadať Franza o odkúpenie v Schoenbrunne. A tak sa stal jeho druhým majiteľom. Počas prvej svetovej vojny sa tam nachádzala nemocnica a  štáby francúzskych a srbských vojsk a tým sa palác stal významnou časťou Srbskej histórie.

Po skončení vojny palác využívali ako sirotinec, alebo napríklad aj ako hudobnú školu a svoje brány vojakom otvoril počas druhej svetovej vojny a to vojsku z Talianska a Nemecka. V paláci vznikla nemocnica. V roku 1961 bol zrekonštruovaný barónom Richthofferom a vzniklo tam prvé kasíno v Grécku, ktoré si môžete prezrieť vo filme James Bond / Len pre tvoje oči. Dnes je tento oslnivý palác s krásnymi záhradami jednou z najnavštevovanejších pamiatok ostrova.

Nina Čunderlíková

Tipy na zájazdy