Najkrajšie stanice metra nájdete v Moskve
Rusko
07.02.2019
Najkrajšie stanice metra nájdete v Moskve

Vedeli ste, že priamo v Moskve, v metropole Ruska, nájdete metro stanice, ktoré patria k jedným z najkrajších na svete? Niektoré z nich Vám doslova vyrazia dych. Práve v Moskve sa pre mňa cestovanie metrom stalo doslova zážitkom. Stanice neprekvitajú len honosnou výzdobou, ale aj čistotou, čo som bola prekvapená. A ešte jedna vec, keď ste nervózny z čakania, v Moskve na metro čakať dlho nebudete, intervaly medzi jednotlivými spojmi sú max. 2 minúty a nájdete tu vyše 200 staníc. Ak do Moskvy zavítate, určite nemôžete prehliadnuť tieto:

Stanica Komsomolskaya

Úplne najpompéznejšia. Priznám sa, že mňa asi očarila najviac. Myslela som si, že som niekde v paláci, nie v stanici metra. Biele mramorové stĺpy, žlto-biela štuková výzdoba, obrovské lustre, ... jednoducho nádhera. Navrhol ju Alexander Šušov, autor Leninovho mauzólea. Celkový dojem dotvára osem monumentálnych mozaík, ktoré zobrazujú rozhodujúce okamihy ruskej histórie.


Ploščaď Revoljucii / Stanica revolúcie

Ak potrebujete šťastie, tu ho nájdete. Stačí pohladiť niektorú zo sôch v životnej veľkosti. Rusi sú zrejme dosť poverčiví, nakoľko sochy boli dosť ošúchané. Ja som si vybrala sochu vlčiaka.Sochy zobrazujú revolucionárov z rôznych povolaní. Nájdete tu pohraničníka so psom alebo pioniera s puškou, športovca alebo matku s dieťaťom.  Stanica revolúcie sa nachádza v samom srdci podzemného systému Moskvy.

Arbatskaya

Arbatskaya patrí medzi najznámejšie. Mne pripomínala halu zámku. Steny stanice sú zdobené šedo-bielym mramorom, pôsobivými lustrami a žulová podlaha pôsobí ako koberec. Stanica má jedno z najväčších nástupíšť, meria až 250 metrov a nachádza sa 40 metrov pod zemou. Za 2. svetovej vojny bola poničená nemeckou bombou.

Stanica Novoslobodskaya

Práve na stanici Novoslobodskaya Vás upútajú nádherné dekoratívne sklenené nasvietené mozaiky, malo by ich tu byť až 32 a zobrazujú život v socializme.

Stanica Mayakovskaya 

Mayakovskaya na mňa pôsobila trošku stroho a uhladene. Steny zdobia úryvky veršov Vladimíra Majakovského.  Pripomína kolonádu a bola ocenená na medzinárodnej výstave v New Yorku v r. 1938. Stanica je moderná a futuristická. V intenzívnom osvetlení tu môžete vidieť 35 mozaík so scénami z budúcich sovietskych kozmických letov. Počas 2. svetovej vojny metro slúžilo aj ako protibombový úkryt a práve tu mal prejav i Stalin k príležitosti októbrovej revolúcie.

Stanica Kiyevskaya

Stanica Kiyevskaya zobrazuje históriu Ukrajiny a priateľstvo medzi ukrajinským a ruským národom. Dokonca súťaž pre jej dizajn prebiehala na Ukrajine.


Toto bola taká malá ukážka niektorých najkrajších staníc metra v Moskve, ale ako sa hovorí "lepšie raz vidieť ako stokrát počuť" a  v prípade, že sa chystáte na zájazd do Moskvy s CK PRIMA TRAVEL, radi Vás tými naj stanicami prevedieme a porozprávame množstvo zaujímavostí :) 

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy