Viete o tom, že existuje Švajčiarsko v Čechách a v Nemecku ?
Česko
04.02.2019
Viete o tom, že existuje Švajčiarsko v Čechách a v Nemecku ?

Česko-saské Švajčiarsko? Čo to je? Kde to je?

Keď som známym spomínala, že sa chystám do Česko-saského Švajčiarska, mnohí sa začali čudovať a spýtali sa ma ešte raz, či dobre počujú a či som sa nejako nepomýlila. Ale nie, nepomýlila, počuli správne. Česko-saské Švajčiarsko je národný park, ktorý sa rozprestiera v Čechách aj v Nemecku. V Čechách sa jedná o najmladší národný park, ktorý bol vyhlásený za národný park v roku 2000 a pripojil sa k starému národnému parku Saské Švajčiarsko na nemeckej strane.

Ihneď ako som videla množstvo prekrásnych fotografií neskutočnej prírody a scenérií, tak sa vo mne okamžite prebudila túžba uvidieť tieto miesta na vlastné oči a byť priamo tam. Veď ten pocit, určite všetci dobre poznáte, niečo zbadáte a už sa vidíte na mieste, ktoré Vás túžobne láka z fotky, ktorú práve držíte v ruke. V tom momente Vás neodradia ani kilometre, ktoré Vás od vysnívaného miesta delia.

A prečo ten zvláštny názov ? 

Odkiaľ vznikol názov Česko-saské Švajčiarsko ?  Dozvedela som sa, že majú na tom zásluhu dvaja páni zo Švajčiarska, konkrétne výtvarníci, ktorí pracovali v drážďanskej galérii – pán Graff a pán Zinng, ktorí radi podnikali výlety do okolitej prírody. Okúzlila ich pieskovcová krajina a veľmi často ju maľovali. Dokonca častokrát pozývali aj svojich priateľov, aby sa prišli na túto krásu pozrieť. Vyhlasovali, že oni sa už do Švajčiarska nevrátia, pretože práve tu našli svoj druhý domov – Saské Švajčiarsko. Toto ich pomenovanie sa veľmi rýchlo ujalo a začali ho používať na propagáciu aj majitelia vtedajších panstiev, ktorí sa snažili podchytiť prvú vlnu turizmu.

Čo vidieť, kde ísť, čo stihnúť za predĺžený víkend?

Poznáte to, keď sa niekde chystáte tipov a odporúčaní, čo navštíviť a nevynechať nájdete všade strašne veľa, či už v bedekeroch, na internete alebo v rôznych propagačných materiáloch. Ale čo sa naozaj oplatí vidieť a čo reálne stihnete pri tom, aby ste sa úplne fyzicky nevyčerpali ? Takže ideme na to. Tie najväčšie lákadlá,  ktoré musíte vidieť a bez toho neodísť sú hneď dve.

Neuvidieť symbol Českého Švajčiarska – Pravčickú bránu a symbol Saského Švajčiarska – most Bastei je ako sa hovorí - ísť do Paríža a nevidieť Eiffelovku. Cestou k Pravčickej bráne ( najväčšia prírodná skalná brána na našom kontinente ) si trošku otestujete svoju fyzickú kondičku, ale nenechajte sa odradiť, nie je to zase nič, čo by ste nezvládli. Tiež chodím na túry maximálne dvakrát alebo raz do roka a predsa som to dala. Keď som zbadala tú nádhernú prírodu, bolo to neskutočné.


Pod Pravčickou bránou uvidíte bývalý luxusný hotel, ktorý nechal postaviť  Edmund Clary Aldringen  pre bohatú klientelu a nazval ho Sokolie hniezdo. Jeho hostia mohli byť k hotelu vynesení na nosítkach. Dnes tu nájdete reštauráciu a galériu. 

A inak ešte jedna pikoška, v minulosti sa na Pravčickú bránu dalo vyjsť úplne hore, ale v roku 1982 bol vstup na skalný most zakázaný. Zákaz nastal z dôvodu jeho ochrany, nakoľko keby ľudia vstupovali na bránu bolo by ju treba riadne sprístupniť, spraviť zábradlie, vyhliadky, udržovať infraštruktúru a práve to by mohlo mať zlý vplyv na stabilitu brány. Ak by bol prístup stále povolený a všetci návštevníci by na bránu vstúpili, jej životnosť by to iste skrátilo. Ďalšou povinnou zastávkou ako pre nás, tak aj pre Vás, keď sem zavítate bude bez pochýb most Bastei.

Vydáte sa kúsok za nemecké hranice a nenáročnou prechádzkou sa dostanete z parkoviska k mostu Basteibrücke. Prídete na vyhliadku, z ktorej pochádza tá najkrajšia fotografia mostu Basteibrücke. A viete o tom, že jeho jedinou úlohou je ohromiť prichádzajúceho turistu a umožniť mu nekonečné výhľady na neprekonateľné prírodné scenérie ? Áno, presne tak. Most bol otvorený v roku 1851 a je to prvý turistický most v Európe.

Dva symboly Česko-saského Švajčiarska sme videli. Čo ďalej? 

Keďže sme mali dve najznámejšie zastávky Pravčickú bránu a Bastei za sebou vynorila sa ďalšia otázka. Teraz kam? 
Cestou z Bastei  sme nevynechali ani nemecké kúpeľné mestečko Bad Schandau. Ak máte viac času, môžete navštiviť známe kúpele s liečivou vodou. Bad Schandau,  už dávno nie je tajným tipom, pretože tu už prenocovali aj známe hollywoodske hviezdy ako Kate Winslet alebo režisér Quentin Tarantino.


Ak do Bad Schandau prídete len na skok, prejdite sa pekným kúpeľným parkom, nahliadnite do kostola Johanniskirche a ak patríte k labužníkom, Vaše chuťové poháriky uspokojíte pri chutnom mäse na čiernom pive s čiernym korením. K mäsku nesmú chýbať bylinkové alebo petržlenové zemiaky, prípadne knedlíky. A aby Vám lepšie trávilo, nezabudnite si dať saské pivo alebo bylinkový likér. 
Ak chcete tip na poldenný romantický výletík v tomto prekrásnom kraji, vydajte sa do lesa k Edmundovej soutěske a prevezte sa lodičkou. Už len cesta k samotnej soutěske bude pre Vás nezabudnuteľným zážitkom, keďže budete prechádzať cez neskutočne krásnu prírodu.


Pripadala som si ako v rozprávke, pretože tá nádherná príroda – stromy, kamene, zurčiaca riečka Kamenica, to všetko vytváralo prostredie ako z rozprávky. A vôbec nezveličujem. Toto sú presne miesta, kde pocítite energiu a krásu prírody.

Po prechádzke lesom prídete k lodičkám a preveziete sa asi 800 metrov po rieke Kamenica. Počas plavby celú našu posádku rozosmialo vtipné rozprávanie prievozníka. Vypočuli sme si rôzne príbehy a legendy. Jedna z nich hovorí, že sa tu objavuje duch prvého prievozníka Johana a jazdí sotěskou dodnes...

Ďalšou zaujímavou zastávkou môže byť pre Vás Děčínsky zámok so známou záhradou ruží rôznych farieb. Zo záhrady je úžasný výhľad na mesto. Okrem toho je vedľa zámku rozsiahli zámocký park, ktorým sme sa prešli.

Bol tam úplný kľud a krásne terasovité záhrady s fontánou. Celkom príjemné zresetovanie mimo hluku mesta. Výletných cieľov v Česko-saskom Švajčiarsku je neskutočne veľa, napr. pevnosť Königstein, ktorá patrí k jednej z najväčších horských pevností v Európe.

Jeden z ďalších tipov je turistická trasa k Dolskému mlynu, kde sa natáčala rozprávka Pyšná princezná,... a takto by sa dalo pokračovať  ďalej a ďalej, keďže Česko-saské Švajčiarsko ponúka toho veľmi veľmi veľa, hlavne nádhernú prírodu a neuveriteľné scenérie. Kto je naladený prudko turisiticky, určite si príde na svoje a môže tu stráviť niekoľkodňovú dovolenku. Lenže ako sa hovorí, miest je veľa - času málo, tak toto bol pre Vás len taký malý tip, čo najlepšie môžete vidieť a zažiť za tri dni na zájazde s CK PRIMA TRAVEL v tomto prekrásnom kraji.

Jana Bapcsányová

Tipy na zájazdy